“Це було найгірше”: подробиці обстрілу одеського Худмузею, порту та цивільного судна — Одеса

Атака рашистів 5 листопада завдала найбільшої шкоди музею, хоча заклад пережив вже чотири атаки. Проте, музей зможе прийняти відвідувачів вже у грудні.

У четвер, 9 листопада, тво директорки Одеського художнього музею Катерина Кулай та начальниця Об’єднаного коордінаційного прес-центру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк на брифінгу в Медіацентрі Україна – Одеса розповіли подробиці про останні обстріли Одеси.

За словами виконуючої обов’язки директорки музею на Софіївській Катерини Кулай, критичних руйнувань музей не отримав, але вони доволі масштабні. Необхідні час та кошти для відновлення.

Це вже четвертий раз, коли музей страждає. Але зараз – це найгірше, – додала Катерина Кулай.

На питання про відкриття директорка відповіла, що музей ймовірно відкириє свої двері у грудні.

Наталія Гуменюк наголошує на оцінюванні обстрілів по факту.

Ракета “Онікс”, яка влучила в місті, є протикорабельною ракетою зі специфікою застосування. 19 липня була аналогічна ситуація, коли “Онікс” оминув порт і влетів в межу міста. Метою атаки була портова інфраструктура. Призначення ракети не може бути зорієнтоване на будівлю, оскільки в неї специфічна система наведення. Вона летить низько над водою. І ракета була зорієнтована на порт. Такі ракети не високоточні, і ось така похибка призвела до влучання в місто, – зазначила вона.

Також Наталія Гуменюк наголошує на режимі тиші протягом трьох годин після відбою тривоги. Це дуже результативно для безпеки громадян.

Щодо влучання в судно вчора. Це не перше влучання у судно саме ракетою. В березні-квітні на початку повномасштабного вторгнення відбувались обстріли судна на Миколаївщині в порту «Ольвія». Тоді загинув громадянин Бангладеш. Також сумнозвісний «Міленіум спіріт», який дрейфував водами Одеси, – в нього також влучання були. Ще стояли кораблі на рейді порту «Південний», які на початку вторгнення зазнавали ракетних атак, – розповіла Наталія Гуменюк.

Щодо вчорашнього інциденту, вона зазначила, що ракета була скерована, очевидно, в портову інфраструктуру, намагалась знайти наше ППО.

У ракети, випущеної вчора – радіолокаційне наведення. Вона не летить аби куди. І коли судно вчора заходило в порт, у нього увімкненні навігаційні і радіо засоби, ракета і знайшла свою ціль, – каже представниця ОК “Південь”.

Нагадаємо, вчора після атаки російською ракетою у судго Kmax Ruler, згинув лоцман – українець. Відбулось влучання у надбудову, і поранення отримали 3 моряків – громадян Філіппін.

За словами Наталії Гуменюк, влучання у судно не може вплинути на коридор.

Це фактор агресії, про який попереджено всіх. Українська сторона попередила усіх зацікавлених в українських портах судновласників про ризики і про здатність захисту суден. Рішення відправляти торговельний флот в Україну приймають виключно власники суден, – додала вона.