Джерело – «ГотуЇмо: Фабрика-Кухня» у фейсбуці
0 Анастасія Чайковська28 лютого 2025, 11:02
Грантова можливість на 5 млн євро дозволить щодня виготовляти 10 тис. страв для учнів на одній кухні.
Очільниця Департаменту освіти Полтавської міської ради Жана Каплоух 28 лютого розповіла депутатам як працюватиме нова система. Проєкт рішення про харчування дітей за технологічною моделлю «фабрика-кухня».
До мережі закладів увійдуть 27 міських і 8 сільських закладів освіти. З них – шість дитячих садків. Жанна Каплоух каже, що на фабриці готуватимуть страви і доставлятимуть дітям у школи. Фабрика дасть змогу сконцентрувати виробництво їжі в одному приміщенні, а в закладах освіти організувати прийом їжі за графіком:
«Більшість шкіл побудовані у 60-70-х роках і потребують ремонтів харчоблоків. У 37-й і 34-й школах є ремонти, як і в 24-й і 30-й, але ще багато закладів потребують оновлення та капітальних ремонтів. Потрібно, щоб вони відповідали сучасним вимогам, аби там було обладнання для приготування їжі».
28 лютого міська рада планує включити заклади освіти, чиї харчоблоки потребують ремонтів, до мережі, що співпрацюватиме з фабрикою-кухнею. До речі, опікуватися організацією її роботи буде комунальне підприємство «Добробут Полтавської громади Полтавської міської ради».
Рішення про організацію харчування буде першим. Надалі міська рада планує узгодити розроблення проєктної документації і проєкту землеустрою під ділянку для кухні. Наразі основна мета – залучення грантових коштів для побудови такого підприємства.
ЗМІСТ писав, що Полтавська громада матиме оплатити проєктну документацію, якщо держава вирішить вкластися у цей проєкт. Фабрика-кухня потрібна Полтаві, щоб розвʼязати проблему з харчоблоками.
Перша фабрика-кухня на Полтавщині
Фабрика-кухня – це пілотний проєкт Асоціації громадського харчування, який підтримує Перша леді. В Офісі Президента України повідомляли, що вона потрібна для забезпечення якісною свіжою їжею навчальних закладів одразу кількох громад.
Спершу розмістити фабрику-кухню планували у Решетилівці. Вона мала обслуговувати навчальні заклади у Білоцерківській, Мачухівській і Машівській громадах.
«Принцип дії фабрики-кухні: їжа готується, охолоджується і в спеціальних боксах їде в заклади освіти. Потім її доводять до необхідної температури і харчоблоки у 30 школах для цього не потрібні. Перший пілотний проєкт нам обіцяють побудувати за кошти іноземних інвесторів. Це основна модель Німеччини», – пояснював очільник обласного Депаратменту освіти Євген Кончаковський.
Ілюстративне фото про зміну харчування в освіті. Джерело – «ГотуЇмо» у фейсбуці
Що таке фабрика-кухня
Проєкт фабрики-кухні – частина реформи шкільного харчування в Україні. Фахівці підготували три варіанти організації харчування у школі:
- кухня повного циклу (у навчальних закладах, де є економічна доцільність і технічно-технологічна можливість, усе готують на місці з нуля).
- опорні кухні (з однієї потужної кухні їжу транспортують до сусідніх шкіл).
- фабрика-кухня (великий обсяг постачання, окрема будівля, у якій готують, шоково охолоджують їжу та транспортують до багатьох шкіл). Така фабрика-кухня може забезпечити приготування 10 тис. порцій. Це економія витрат на воду та електроенергію, а постачання їжі дітям стає систематизованим, безпечним і якісним.
У Бучі будівництво фабрики-кухні профінансував американський меценат Говард Баффет. Ще одну таку фабрику збудують у Харківській області.
Будівництво фабрики-кухні. Фото Офісу Президента