Хто такий пасхальний заєць?

Розглядаючи західноєвропейські великодні пасхальні листівки можна помітити дивного для нас, українців, персонажа –  зайця.

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки).

Ми маємо зрозуміліші символи, пов’язані зі святом Пасхи та Великоднем: хрест крашанки писанки.

Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

Слід пам’ятати, що християнство з’явилося  в лоні греко-римського  язичницького середовища та поширилося серед інших язичницьких народів  Європи.

На північному заході – кельти та скандинави, на сході – слов’яни. У кожного з цих етносів на той час було розвинуте своє уявлення про богів та система поклоніння.

Тому, не дивно, що деякі символи вплелися у християнську традицію. І тут немає нічого дивного.

Християнство зародилося в лоні юдаїзму та розвинулось в греко-римському середовищі, увібравши в себе певні традиції або надало нового сенсу.

Нова релігія виживала і розповсюджувалася  у ворожому середовищі,  тому  і користувалися зрозумілими для того світу поняттями та термінами. Отже, нема нічого  дивного, що деякі язичницькі символи крізь століття дійшли й до нашого часу.

Традиційно святкування Пасхи припадає на другий тиждень після весняного рівнодення. А в дохристиянський період весняне рівнодення мало особливе значення – адже це означало прихід астрономічної весни, оновлення природи, а тому породило багато традицій та обрядів пов’язаних з цим.

В цей період в древньогерманських племен існував культ богині весни, родючості та плодовитості Еостри (Ēastre).

Бачимо як Ēastre співзвучно з Easter (Пасха). Заєць вважався священною твариною цієї богині.

В 1686 р. опублікована розповідь професора Георга Франка фон Франкенау про кролика, який вмів нести яйця.

З пасхальним зайцем пов’язано багато традицій. Наприклад, діти майстрували зі старих капелюхів гнізда в очікувані знайти в них подарунки від зайця. Такий собі  весняний дарувальник  подарунків на Пасху за аналогією Санта Клауса на Різдво Христове.

Традиційно пасхальний кролик приносить шоколадні яйця та різні солодощі, також випікається «фріголлі» – зайчик з марципановою начинкою.

Разом з емігрантами ці традиції потрапляють в Північну Америку, де шляхом комерціалізації стають впізнаваними не тільки на території трансатлантичних країн, але і поза їхніми межами. 

Як і у випадку з Санта Клаусом ми знову бачимо певне зміщення акцентів у святі з особи Христа на дарувальника подарунків.

На відміну від святкування англомовного світу у нас всі пасхальні традиції христоцентричні – тобто всі традиції та символи пов’язані з  особою Ісуса Христа.

У нас випікається паска – обрядовий здобний хліб, і звісно ж писанки та крашанки – яйце, як символ життя.

З погляду консервативного вірянина – українця  пасхальний заєць чужий на цьому святі. Тим паче в контексті свята, як згадки воскресіння Ісуса Христа.

Але це складова західноєвропейської культури, яку необхідно поважати навіть, якщо нам не все зрозуміло.