Як зберегти спадок комунізму? Лайфхаки з Полтавщини
Фото – uk.wikipedia.org
0 Яніна Мурдза08 жовтня 2024, 08:10
На Полтавщині залишилися пам’ятники борцям за встановлення радянської влади, які не мають статусу культурної спадщини. Їх мають прибрати з публічного простору в межах декомунізації, але влада громад не поспішає цього робити.
Монументи й пам’ятні знаки часів комунізму продовжують стояти в Гадячі, Зінькові, Більську та Шарківщині. Про це стало відомо з матеріалів для регламентної комісії Полтавської обласної ради, які надав Департамент інформаційної діяльності.
За розпорядженням начальника Полтавської обласної військової адміністрації від 22 липня, громади області мали очистити свою територію від 25 пам’ятників і знаків зі спадку СРСР. Проте станом на 1 жовтня чотири громади цього не зробили, посилаючись на різні обставини:
- памʼятник учасникам встановлення радянської влади в міському парку Гадяча;
- рішення виконкому про демонтаж памʼятника ухвалили, але на його виконання немає техніки, тож пам’ятник приберуть за її наявності;
- памʼятний знак борцям за владу рад в селі Шарківщина;
- Ромоданівська громада повідомила, що демонтує його найближчим часом;
- памʼятний знак полеглим комсомольцям-землякам у центрі Зінькова;
- влада громади говорить, що памʼятник не підлягає демонтажу, оскільки його перейменували й має назву «Памʼятний знак молодим заньківчанам, які загинули в часи Другої світової війни»;
- памʼятний знак на честь червоногвардійців-односельців, що полягли в боротьбі за Радянську владу в Більську;
- памʼятний знак на місці загибелі комісара більського червоногвардійського загону Малохліба в Більську;
- Котелевська громада повідомила, що проєкт рішення про демонтаж памʼятних знаків подали на розгляд чергової сесії селищної ради.
Підписуйся на ЗМІСТ у Telegram
Раніше ЗМІСТ писав, що Петровському парку виявили кістки похованих братів Литвинових. Комунальники спершу зняли плиту. Згодом розпочали розкопування могили Литвинових у центрі Полтави і встановили, що це дійсно місце поховання людей.
Хто такі Литвинови
За даними з монографій кандидата історичних наук Віктора Ревегука, це солдати з Червоної армії Леніна у Полтаві вдавалися до акцій масового бандитизму, розбоїв, катувань, а також ґвалтували українських дівчат. На могильній плиті розташований напис, який стверджує, що чекісти загинули у боротьбі з «петлюрівськими бандами».
Питання про перепоховання борців за владу «совєтів» з Петровського парку ставили у 2019 році. Могила і надгробок у парку знаходяться незаконно, адже у паркових зонах не може бути поховань людей.
Демонтаж пам’ятників комунізму на Полтавщині
Нагадаємо, що у квітні Мінкульт позбавив могилу статусу культурної спадщини. З реєстру пам’яток вилучили ще кілька могил у Полтавській громаді:
- могилу учасника штурму Зимового палацу, громадянської війни Абрамова І.О.;
- могилу організатора партизанського руху на Полтавщині в 1918 – 1919 роках Григорія Кондратенка;
- могилу активного учасника встановлення радянської влади в Полтаві Петра Вороніна;
- могилу активного борця за владу рад, командира 105 батальйону ВНК Миколи Баринова.
Додамо, що нещодавно Мінкульт позбавив статусу дві братські могили в Лубенському та Кременчуцькому районах.
Могила у селі Вовчик Лубенського району з’явилася у громаді під час визвольних змагань. Пам’ятний обеліск висотою понад 2 м на місці братської могили виготовили й встановили у 1973 році місцеві майстри. Натомість пам’ятники борцям за владу рад встановлювали командирам й червоноармійцям, які загинули в боях із Армією Української Народної Республіки.