Карусель для корів, зона комфорту та «щасливе» молоко: на Черкащині відбувся Національний день ферми (ФОТО) | Последние новости Черкасс за сегодня

11 вересня 2021, 14:48

Наприкінці травня в селі Хрущівка Золотоніського району запрацювала модернізована молочна ферма СТОВ “Перемога”. На ній працюють кілька десятків людей, але майже всі процеси механізовані, а в корів є навіть лаунж-зона зі спеціальними матрасами для комфортного відпочинку. Днями ж, 9 вересня, там відбувся Національний день ферми, організований Асоціацією виробників молока і який зібрав фахівців з усієї України.

– Інвесторам побудова такої інноваційної ферми коштувала понад 100 мільйонів гривень – і це лише перша черга будівництва. А ще буде друга черга – з’явиться корівник на 900 дійних корів. В Україні дуже мало ферм з таким обсягом, одиниці. В Україні ж таких дійних залів, як у нас, лише 15. На Черкащині – два, – розповідає директор СТОВ “Перемога” Василь Багатченко.

На підприємстві нещодавно встановили карусель для корів – спеціальне обладнання для того, щоб доїти їх. Принцип – наступний: 36 корів заходить на кільце в доїльну залу. В цей час працівниця витирає серветками їхнє вим’я, щоб воно було чисте та сухе, і встановлює вакуумний пристрій. Через деякий час, коли корова вже видоєна, вона проходить по кільцю далі – на вихід. Така схема дозволяє швидко та ефективно видоювати тварин без особливих зусиль. В середньому карусель за 8-10 хвилин робить один оберт. Танкер же, в який надходить свіже молоко, відразу охолоджує його.

“Потрібно впасти на мат колінами – якщо не боляче, “лежало” хороше”

– Зараз у нас середній надій – 23 літри на одну корову на добу. Це той початок, з якого ми розпочали роботу, а ставимо перед собою завдання досягти 35 літрів. Для цього потрібно, щоб були створені усі умови як для людей, так і для тварин. Останнім потрібна зручність, тому ми створили блок комфорту – там є сухе місце зі спеціальними матами товщиною в 6 сантиметрів. Перевіряли його так: стоячи, потрібно впасти на нього колінами. Якщо не боляче – мат хороший. Крім цього, в тому блоці має бути свіже повітря – і для цього встановили автоматичну “шторку”, яка піднімається, щоб у блок заходило повітря, й опускається, якщо на вулиці погана погода. Наступного року побудуємо й систему вентиляції та зрошення в корівнику, – розповідає Василь Багатченко. – Для корови не такий страшний холод, як спека – якщо в “мінусову” погоду вони себе почувають комфортно, то спекотні дні даються їм важко. Це впливає на дійність тварин і насамперед – на їх здоров’я. Тому дійний зал опалюється, – ми встановили теплу підлогу. Про корів дуже дбаємо – знаємо, скажімо, що навіть кричати на них не можна. Вони тишу люблять.

Молоко з Хрущівської ферми продають Золотоніському молочному альянсу, яке виробляє різні продукти – твердий сир, молоко, масло, кисломолочні продукти тощо. Щодня молоко, яке потрапляє з підприємства, перевіряє лабораторія альянсу, щомісяця ж його перевіряють на самому СТОВ “Перемога”.

– Ми унікальні й тим, що молоко кожної корови перед доїнням перевіряє працівниця – чи не має воно згустків. Лише після цього підключає вакуумний апарат до вим’я. У молоці від людей, які тримають корову в межах “сільського двору”, дуже багато бактерій – вони перевищують норму в понад 1000 разів. А наше молоко відповідає всім вимогам і нормам. Для прикладу, у нас позначка в “кубі” молока в межах 200 бактерій, в них – у межах двох мільйонів, – пояснює співзасновник підприємства Юрій Ткаченко.

“Необхідна майже військова дисципліна”

На сьогодні в підприємстві працює дві зміни – денна й нічна – по 5 людей, які працюють у дійній залі. 

– Усього близько 30 людей вдень перебувають на підприємстві. На колишній фермі в Лукашівці, де в нас зараз вирощують телят до періоду, поки вони не стануть дійними, працювало понад 60 робітників – 18 доярок, чистильники, фуражири тощо. Однак це не про скорочення персоналу, а про збільшення ефективності шляхом механізації, – згадує Юрій Ткаченко.

Серед працівників понад десятеро – приїжджі. Їм підприємство навіть будує житло, сплачують вони лише комунальні послуги. Все – для того, щоб фахівці працювали на фермі та не виїжджали за кордон. 

Зараз в Україні дефіцит молока”

Взяти участь в Національному дні ферми на Черкащину приїхали понад 200 людей, щоб побачити й перейняти досвід СТОВ “Перемоги” – більшість із “дотичних” областей, однак є представники й із Миколаївської, Одеської та Херсонської областей.

– Зараз в Україні триває “бум” у перетворенні молочного скотарства зі звичайних ферм у високоіндустріальні попри те, що в Україні спостерігається дефіцит молока. Приємно, що Черкащина “тримає марку” і статус молочного регіону, оскільки “Перемога” вже тривалий час працювала над реалізацією роторної зали, запровадили цілу зону комфорту для корівок, щоб вони давали “щасливе” молочко, – каже генеральний директор “Асоціації виробників молока” Ганна Лавренюк.

Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram