Майк Джонсон і Україна

Джеймс Майкл Джонсон —  американський політик-республіканець, юрист за освітою, спікер Палати представників з 25 жовтня 2023 року.  Обраний на посаду після усунення Кевіна Маккарті.

Він очолює нижню палату Конгресу США, яка затверджує фінансування різних проєктів, в тому числі допомогу Україні.

Деякі трампісти виставляють Джонсона другом України, спираючись на те, що він засудив повномасштабне російське вторгнення і підтримав законопроєкт про ленд-ліз для України.

«Ми будемо говорити про підтримку України і про те, що необхідно для її отримання. Ми повинні гарантувати, щоби Володимир Путін не досягнув успіху, і я думаю, що всі республіканці в Палаті представників єдині в цьому питанні»

«Додатковий документ має наполягати на тому, щоб Байден надсилав ATACMS, M26, JASSM, M1 і M2, GLSDB, F-16/F-18, все, що потрібно для фактичної перемоги.»

Але насправді його слова і діла кардинально розходяться у різні боки й по суті є лише ширмою для цілком протилежних вчинків. 

Коли він говорить про допомогу Україні, то замовчує той факт, що ця допомога власне найбільше залежить від нього самого, оскільки він очолює палату Конгресу, яка цю допомогу затверджує, і всіма засобами він блокує цей процес.

Щоб там не приймав Байден чи Сенат, якщо очолювана Джонсоном Палата представників це не затвердить, то в межах бюджету ніякої допомоги не буде.

Не зважаючи на деякі свої усні висловлювання, Джонсон підтримував припинення американської військової допомоги Україні у її війні з Росією.

Громадська ініціатива «Республіканці за Україну» проаналізувала висловлювання й голосування в Конгресі усіх представників партії й поставила Джонсону найнижчу оцінку F.

Згідно з дослідженнями порталу  “Republicans for Ukraine”  який відстежує активність американських законодавців із Республіканської партії щодо питань підтримки України, Джонсон займає найнижчу оцінку і належить до «дуже поганого» вибору для України, оскільки голосував проти всіх законів на підтримку України, окрім лендлізу.

– Він проголосував проти додаткових асигнувань Україні на 2022 рік.

– Проголосував за поправку 21 до HR 2670, Закону про дозвіл на національну оборону, яка скасувала б допомогу Україні у розмірі 300 мільйонів доларів.

– Проголосував за поправку 22 до HR 2670, Закону про дозвіл на національну оборону, яка забороняє будь-яку безпекову допомогу Україні.

– Проголосував за поправку 25 до HR 2670, Закону про дозвіл на національну оборону, яка б скасувала поширення повноважень ленд-лізу на Україну.

– Голосував проти HR 5692: Закон про додаткові асигнування на допомогу України та нагляд у сфері безпеки 2023 року.

Джонсон завжди голосував проти додаткового фінансування України і завжди підтримував ініціативи ультраправих колег про її скорочення або скасування, хоча після обрання на посаду спікера намагався це заперечувати.

Джонсон був серед тих 57 республіканців, які голосували проти запиту Білого дому на додаткові 40 мільярдів доларів для допомоги Україні та союзникам:

«Ми не повинні скеровувати за кордон чергові 40 мільярдів доларів, коли на наших власних кордонах вирує хаос, американські матері не можуть знайти харчування для своїх немовлят, ціни на пальне рекордно високі, а американські сім’ї ледь зводять кінці з кінцями.»

При цьому він без проблем виступав за фінансову підтримку Ізраїлю, але, коли йому запропонували поставити цю допомогу в один пакет з Україною (61 млрд Україні), він відмовився поставити це на голосування, бажаючи профінансувати допомогу Ізраїлю без жодних умов, а допомогу Україні затвердити лише при умові розв’язання проблем південного кордону США.

В результаті Палата представників схвалила допомогу Ізраїлю на 14,3 млрд доларів без згадки про Україну.

Тоді Джо Байден сказав, що накладе вето на цей законопроєкт, якщо там не буде коштів для України, тому 7 листопада демократи у Сенаті заблокували законопроєкт республіканців про допомогу Ізраїлю окремо від України, за який проголосувала Палата представників.

В результаті два тимчасові бюджети США ухвалили без фінансування для України та Ізраїлю.

Майк Джонсон повністю залежний від Трампа, який поза владою, але не поза політикою, і сам зізнався, що у питаннях кордону у контексті домовленостей з демократами постійно з ним консультується.

Тому він, навіть будучи юристом, попри те, що десятки судів підтвердили перемогу на виборах Байдена, і що Верховний суд також це підтвердив,  як і той факт, що Фокс канал, головний рупор республіканців, який устами Такера Карлсона брехав, нібито виграв Трамп, програв судовий позов на 780 мільйона доларів, Джонсон і далі не визнавав рішень судів і підтримав Трампа у його заколоті в січні 2021 року.    

Тепер, коли Верховний суд США визнав незаконними дії губернатора штату Техас стосовно Федеральної прикордонної служби,  Джонсон підтримав Трампа у його ігноруванні рішення Верховного суду і у його заклику до чергового заколоту.

Дональд Трамп проголосив свою тактику як стосовно виборців, так в першу чергу і до Майка Джонсона:

«Якщо ви хочете мати справді безпечний кордон, ваша ЄДИНА НАДІЯ — проголосувати за ТРАМПА 2024».

Таким чином Трамп дав зрозуміти, що республіканці шукатимуть будь-які приводи, щоб затягнути це питання (включно з допомогою Україні) аж до виборів. Тому спікер нижньої палати Джонсон зараз діє  саме у цьому напрямку. 

Ще не бачивши тексту двопартійної угоди Сенату, Джонсон заявив, що будь-який двопартійний проєкт Сенату (у який включена допомога Україні) буде мертвим після надходження у Палату представників, якщо це буде нагадувати щось близьке до того, про що його повідомили.

За інформацією, яку зібрало видання Newsweek, розслідування Федеральної виборчої комісії встановило, що парламентська виборча кампанія Майка Джонсона фінансувалася російськими структурами.

Найближчим часом двопартійний Законопроєкт Сенату, що включає допомогу Україні, буде оприлюднений, і коли він дійде до нижньої палати Конгресу, у Джонсона знову буде можливість продемонструвати своє справжнє обличчя і зробити вибір між добром та злом.