Міни-пастки, пелюстки, гранати: як розрізняти різні типи мін

143 Фото ілюстративне / Getty Images

Близько 25% території України забруднені мінами та вибухонебезпечними предметами внаслідок повномасштабного вторгнення Росії.

Розглянемо основні типи мін, які становлять небезпеку для цивільного населення.

Протипіхотні фугасні міни, відомі як «метелик» або «пелюстка», непомітні в землі або траві. Вибухають, якщо на них наступити або від розтяжки.

Протипіхотні уламкові міни спрацьовують так само, якщо наступити. Тільки на додачу ще й розлітаються металеві елементи.

Протитанкові міни спрацьовують від наїзду колеса, понад 75 кілограмів, або від дії магнітного поля танка.

Мінометні міни краплеподібної форми з пером. Якщо така міна не вибухнула, то вона заривається в землю, а її хвіст може залишатися зверху. Снаряд при цьому залишається небезпечним.

Небезпеку можуть представляти не тільки розставлені міни, а й боєприпаси для легкої зброї, що не розірвалися, артилерійські снаряди, касетні боєприпаси, ручні гранати і навіть – уламки дронів і ракет.

Замикають коло саморобні вибухові пристрої чи міни-пастки. Важливо донести цю інформацію до дітей. Замінованим може бути будь-який залишений без нагляду предмет, замаскований під іграшку або сміття.

Міна-пастка — це пристрій або матеріал, призначений для поранення чи вбивства. Він детонує несподівано, якщо взяти в руки або іноді навіть просто доторкнутися. Майже будь-який предмет можна перетворити на міну-пастку, наприклад, автоматний магазин, пачку цигарок, годинник або іграшку. Міни-пастки можна зустріти в будь-якому місці. Вони мають вигляд звичайного побутового предмета.

Все перераховане особливо часто зустрічається на деокупованих територіях і поблизу лінії вогню. Умисно розставлені росіянами міни та вибухонебезпечні пастки знаходили у приватних будинках, побутових речах та приладах, у меблях та дитячих іграшках. А після обстрілів вибухонебезпечні предмети виявляли на вулицях та у дворах.

Міни в лісах та сільгоспугіддях окупанти зазвичай закопують на 15 см, просто кладуть на землю або чіпляють до дерев. Далі ми окреслимо основні ознаки замінованих територій:

  • місця, де відбувалися воєнні дії, – небезпечні. До розчищення території рятувальниками краще по них не ходити. Міни часто встановлюють на військових позиціях та лініях протистояння та навколо них. Вони можуть бути в цивільних будівлях, які використовувалися як командні або наглядові пункти, у місцях відпочинку військових та навколо них, у зонах засідок, поблизу місць розміщення блокпостів.

  • Міни можна знайти на стежках, дорогах, шляхах, перехрестях, а також у ломі вздовж маршруту. І навіть на цвинтарях.

  • якщо ви побачили трупи чи скелети тварин, також варто відмовитися від прогулянки. Вони могли загинути від розриву мін.

  • у місцях замінування окупанти часто кидають як сміття вощені упаковки від мін, дерев’яні, пластикові чи металеві контейнери військового вигляду. Якщо побачили таке, варто викликати рятувальників.

У процесі розмінування територій рятувальники використовують понад 30 машин механізованого розмінування. Один день роботи кожної  дорівнює 100 дням роботи саперів вручну. При цьому через постійні обстріли прифронтових районів деякі населені пункти доводиться розмінувати повторно.

Залишайте свої коментарі та підписуйтеся на канал Новини Донбасу, щоби не пропустити наступне відео.

Читайте також:

Насіннєву картоплю передали з Волині: фермер із Херсонщини сам розміновує поля й відновив фруктовий сад