На честь льотчика-аса з Полтавщини назвали вулицю в Києві

Олександр Оксанченко

Фото бригади

Яніна Мурдза20 січня 2024, 11:01

Одна з вулиць Києва носить ім’я льотчика 831-ї бригади тактичної авіації Героя України Олександра Оксанченка.

Про це повідомили в Повітряному командуванні «Центр» 19 січня. Полковник Олександр Оксанченко з Миргорода загинув у повітряному бою під час оборони Києва на початку повномасштабного вторгнення росії.

Іменем льотчика назвали колишню вулицю Огарьова в Шевченківському районі (на Нивках). Рішення про перейменування ухвалила Київська міська рада, підтримавши ініціативу містян та військовослужбовців-авіаторів.

Вулиці на честь Олександра Оксанченка є в Миргороді, Полтаві, Кременчуці, Дніпрі, Пирятині та Хмельницькому.

Ким був Олександр Оксанченко

У світі воїна знають як пілота-аса, який брав участь і перемагав у міжнародних авіашоу. У 2018 році військовий льотчик пішов у відставку, але з початком російсько-української війни повернувся до служби.

Олександр Оксанченко був першим військовим льотчиком, який зміг опанувати всі фігури вищого пілотажу. Він мав свою програму, яку передав своєму учневі. Донька пілота говорить, що батько завжди наголошував: авіашоу – це не просто показ чи видовище, а справжні елементи бою в повітрі, які вимагають максимальної зосередженості та уваги до нюансів:

«Він брав участь в міжнародних авіашоу на Мальті, в Румунії, Словаччині, Чехії, Великій Британії. Не літав на якомусь літаку, спеціально зробленому під авіашоу. Я думаю, ні для кого не секрет, у якому стані була авіація. Він дуже мріяв, аби в неї інвестували. Щоб молоде покоління льотчиків літало, щоб їх було більше. Він марив небом, своєю професією. 

Він завжди говорив, що треба читати й вчити свою історію. Він розумів, що ця війна, мабуть, не могла не статися. Для нього це було питання №1, щоб у нас були сучасні літаки», – розповіла донька пілота Ганна в інтерв’ю пресслужбі 831-ї бригади тактичної авіації. 

На другий день повномасштабного вторгнення росії Олександр Оксанченко загинув у повітряному бою, відволікаючи на себе ворожу авіацію. Це сталося під час битви за Київ. Мужність та жертовність полковника Олександра Оксанченка дали початок легенді про «Привида Києва».

Указом Президента України №78/2022 захисникові присвоїли звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка». Родині авіатора Президент України передав нагороду в День Незалежності України.

Фото 831-ї бригади тактичної авіації