Джерело – lunghealth.lviv.ua
0 Яніна Мурдза01 березня 2025, 13:03
У 2024 році на Полтавщині погіршилася ситуація з захворюваністю на туберкульоз. Область посідає п’яте місце за рівнем поширення хвороби.
Про це повідомили на засіданні обласної ради з координації дій у відповідь на поширення хвороб туберкульоз, ВІЛ та наркозалежність. Інформацію про підсумки оприлюднили на сайті Полтавської обласної військової адміністрації 1 березня.
Торік захворюваність на всі форми туберкульозу, зокрема рецидиви, зросла на 4,4% в порівнянні з 2023 роком: показник у 2024 році становить 61,7 на 100 тисяч населення проти 59,1 у 2023-му.
Ситуація з захворюваністю серед дітей погіршилася за підсумком року: показник зріс на 53,8% до 15,1 на 100 тисяч населення.
З початку року в області виявили 95 випадків коінфекції туберкульозу та ВІЛ, що на 17 випадків менше, ніж за 2023 рік. Захворювання на ВІЛ/ТБ серед дитячого населення немає. Смертність від усіх форм туберкульозу в області зменшилася на 8,1%.
Нагадаємо, що на Полтавщині туберкульоз органів дихання виявили у понад 500 людей за рік.
Туберкульоз на Полтавщині: ситуація з захворюваністю
За 2024 рік в області зареєстрували 531 хворого з туберкульозом органів дихання.
Показник захворюваності становить 38,3 на 100 тисяч населення. Це на 3,7% менше, ніж за попередній рік, і на 18% менше середнього багаторічного показника.
Дані Полтавського обласного центру контролю та профілактики хворою
Дані Полтавського обласного центру контролю та профілактики хворою
Нагадаємо, що на Полтавщині стався сплеск туберкульозу через війну. Полтавщина потрапила до переліку областей з найвищим показником захворюваності на туберкульоз.
Тенденцію до зниження захворюваності на туберкульоз фіксували в області у 2019-2020 роках. Проте від 2022 року пандемія туберкульозу наростає. Серед причин поширення хвороби:
- масова міграція населення із зон активних бойових дій;
- велика кількість внутрішньо переміщених осіб;
- тяжкі умови військової служби.
«Усе нові й нові випадки продовжуємо виявляти й сьогодні. Якщо оцінювати показник статистично – він поганий. Якщо ж оцінювати роботу мережі, він свідчить про високу її результативність. Основний удар бере на себе обласний центр – ми приймаємо всіх внутрішньо переміщених осіб, військових. Якщо у Полтавському районі захворюваність складає 36,8 на 100 тисяч, то в самій Полтаві він значно вищий. Найбільший показник маємо у Лубенському районі: 41 на 100 тисяч населення», – говорить головний фтизіатр Полтавщини Володимир Печериця.
За словами фахівця, найнижчу захворюваність на туберкульоз спостерігають у районах, де немає фтизіатрів, які займалися б виявленням інфікованих. Керівники громад та очільники центрів первинної медичної допомоги мають стежити за ситуацією на своїй території й виділяти гроші на закупівлю туберкуліну, за допомогою якого встановлюють хворих.
Головний фтизіатр назвав лідерів роботи з виявлення туберкульозу: це медики міст Гадяч, Гребінка, Кобеляки та Хорол, а також полтавських центрів ПМСД №1 і №3.
Засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності. Фото – ПОВА
Туберкульоз: симптоми та наслідки
Туберкульоз є інфекційним захворюванням, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Хвороба може вражати кістки, нирки, головний мозок, але у 90% випадків завдає удару по легенях.
Захворювання може мати безсимптомний перебіг і повільно розвиватися в організмі, а проявитися на пізніх стадіях. До групи ризику інфікуватися належать люди старшого віку, вагітні, пацієнти з ослабленим імунітетом та хронічними захворюваннями, діти.
Про потребу звернутися до лікарів для обстеження можуть свідчити наступні симптоми:
- кашель понад 2 тижні;
- біль у грудях;
- загальна слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- важке дихання;
- кров у мокротинні.
Влада громад має готуватися до виїздів фтизіатрів: працювати з групами ризику, організували підвезення, проінформувати.
Раніше ЗМІСТ писав, що пересувне обладнання дозволяє виявляти хворих на туберкульоз у віддалених від медзакладів селах області. Однак керівники громад віддають перевагу обстеженням людей поза групами ризику