На Сумщині під потреби роботодавців реорганізують заклади ПТО – Область – Сумские новости

ВС 18 июня 2021 в 11:30

До кінця 2021 року на Сумщині мають переглянути мережу закладів профтехосвіти, аби їхня можливість готувати кадри відповідала потребам роботодавців. Частину училищ закриють. Які та де, в обласному департаменті освіти поки не кажуть: працює комісія. Однак наразі відомо: точно не збережуть в тому вигляді, що нині є – єдине училище Краснопілля.

Краснопільському професійно-технічному училищу — 36 років. Раніше тут здобували професію трактористи, будівельники, плодоовочівники, кухарі та продавці, повідомляє Суспільне Суми.

"В училищі — дві групи. І обидві навчаються за спеціальністю муляр-штукатур, лицювальник-плиточник. На сьогодні у нас працює 18 людей. В основному викладачі – це сумісники, із педпрацівників тих, що працювали раніше, залишилася я одна", — говорить соціальний педагог Краснопільського училища Софія Алексенко.

На території закладу є навчальний корпус, лабораторія, їдальня, гуртожиток і 91 гектар угідь.

Олексій Міщенко до училища прийшов працювати водієм. Змінив не одну посаду: завгосп, інструктор, нині – механік.

"Шість груп випустили. У нас ще МАЗ був. Його Білопілля забрало. Теж було дві групи водіїв. Трактористів, трирічників, було дві групи. Ті, які рік навчалися, водіїв категорії С — на вантажну й трактористи. Техніка на ходу. Отам комбайн — так він, вже віджив своє й ДТшка 75 — він такий, що вже куди його. Де ви бачили, щоб на ньому дітей вчити, там же двигун двигуном заводиться", — говорить він.

Зараз тут вчиться 28 дітей. З яких половина – це третьокурсники. Вони проходять практику в охтирському профтехучилищі. За планом обласної освіти з наступного навчального року туди мають перевести і решту учнів.

В охтирському училищі є 7 спеціальностей.
"Це і сільське господарство, й автотранспорт, громадське харчування, сфера послуг, електромонтажні роботи. Це і газоелектрозварники, і будівельники. Ми намагаємося моніторити ринок праці й дивитися, що надалі необхідно для нашого господарства. Так як ми готуємо електриків, це дуже перспективний такий напрямок, це електромонтери з устаткування сонячних батарей, альтернативні види енергії, це дорожні робітники", — каже заступниця директора хтирського училища Ольга Ніжник.

Анна Савченко вчиться на другому курсі, мріє стати кондитером.
"Я вмію готувати супи, каші, яєчні, запіканки і багато чого іншого. Ще змалечку почала готувати, і мені це сподобалося. До того ж багато хто розповідав, що тут хороші викладачі", — каже учениця Охтирського училища Анна Савченко.

Усього тут навчається понад 400 учнів. Заклад має дві філії: у Тростянці та у Великій Писарівці.

У Краснопіллі, говорить голова громади Юрій Яремчук, максимум, що зможуть — зберегти одну групу: "Звичайно є багато питань сьогодні щодо демографії, щодо актуальності тих професій, які готуються в закладі. Для нас важливо, щоб він продовжив функціонування. Сьогодні ми ініціюємо перед департаментом освіти і науки державної адміністрації питання відновлення роботи однієї з груп. Якої саме, звичайно, це маємо визначити з колективом і департаментом, де найбільше є база навчальна під цю професію".

Остаточне рішення прийматиме спеціальна комісія, розповіла директорка обласного освітнього департаменту Вікторія Гробова.

"Щоб була сучасною матеріальна база і готували спеціалістів, робітничі кадри за тими професіями, які потрібні та необхідні на ринку праці у регіоні. На сьогодні у нас — 29 закладів, 27 із них – заклади, які готують на ринок праці за різними професіями – це і кухарі, і перукарі, і механізатори, які ремонтують техніку, це у нас і офіціанти, і закрійники – це різний спектр професій. Тут залежно від того, яка потреба на ринку, ми формуємо якраз наше регіональне замовлення, скільки треба підготувати кадрів", — сказала вона.

З початку року на обліку обласного центру зайнятості було понад 11 тисяч вакансій. З них понад 6 тисяч – робітничі. Найбільший попит на трактористів, фрезерувальників та водіїв.

"На сьогодні у базі даних обласної служби зайнятості більше ніж 1,5 тисячі вакансій різного профілю. 30% — це кваліфіковані робітники з інструментом, 30% — це трактористи, машиністи, водії, токарі, 9% — це фахівці, ті ж самі техніки, сестра медична, електрик, механік. 58 вакансій ,це 9 %, це — професіонали. Будемо казати, що найбільший попит на кваліфікованих робітників", — говорить начальниця відділу обласного центру зайнятості Алла Придатко.

За інформацією центру зайнятості, середній розмір зарплати у робітників на підприємствах області — понад 7 тисяч гривень. Максимально, що пропонують роботодавці, – 20 тисяч – наприклад, оператору верстатів із програмним керуванням, трактористам — до 16 тисяч, якщо є довід. Артем Уланов другий рік опановує цю професію.

"Потім третій, а потім працювати буду за спеціальністю. У мене дід був агрономом, і я вирішив, його наслідувати", — каже учень Охтирського училища Артем Уланов.

Нині на території області 29 закладів професійно-технічної освіти. У Конотопському районі – 6, Охтирському – 1, Роменському – 5, Сумському – 12, Шосткинському – 5.