Не чекайте симптомів. Як діяти, якщо вкусила тварина зі сказом

Ілюстративне фото

Яніна Мурдза24 січня 2024, 12:01

Днями в Гадячі собака зі сказом покусав людей. Фахівці розпочали епідрозслідування, а також надали рекомендації на випадок можливого інфікування.

Полтавщина має запаси антирабічної вакцини, яку використовують для запобігання сказу. У 96-99% випадків вона не дає хворобі виникнути після укусу. 

Також в області наявні препарати – антирабічні імуноглобуліни/сироватки, які вводять разом із вакциною проти сказу, якщо є підтвердження, що тварина заражена вірусом.

Про це повідомили в Полтавському обласного центру контролю та профілактики хвороб 24 січня.

Вакцинація від сказу

Вакцина ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення.

Щоб отримати щеплення, потрібно звернутися до лікарні. Медична допомога при підозрі на інфікування сказом є безкоштовною.

Фахівці наголошують, що після укусу не треба чекати симптомів. Навіть якщо укус був не до крові, слина зараженої тварини могла потрапити на подряпини, що є прямою загрозою заразитися.

Сказ – це смертельна вірусна інфекція, розвиток якої у людини можна попередити введенням вакцини людям та вакцинацією тварин. Людям вірус сказу зазвичай передається при укусі заражених тварин.

Інкубаційний період сказу (час від потрапляння збудника до початку проявів хвороби) сказу зазвичай триває 1-3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року в залежності від різних факторів. Симптоми хвороби можуть виникати впродовж цього періоду з моменту укусу.

Алгоритм дій при укусі тварини, у якої може бути сказ

Якщо вас укусила, подряпала або обслинила тварина, потрібно дотримуватись наступних порад:

  • ретельно (щонайменше упродовж 10 хвилин) промити місце ураження проточною водою із господарським милом;
  • якнайшвидше звернутися до травмпункту по медичну допомогу, де у разі потреби виконають щеплення антирабічною вакциною.

Нагадаємо, що четверо людей на Полтавщині постраждали від укусу собаки, у якого виявили сказ.

Чотирьох людей та двох домашніх тварин у Гадячі покусав собака. Він поводився агресивно, тож поліції довелося його ліквідувати.

Ситуація з нападом собаки сталася 20 січня. За результатами дослідження у тварини виявили сказ. Власника собаки знайти не вдалося.

Місце загибелі тварини продезінфікували, а в громаді встановили карантинні обмеження. Неблагополучним пунктом зі сказу оголосили територію Гадяча, а загрозливою зоною – території сіл Біленченківка, Червоний Кут, Вельбівка, Хитці Миргородського району.

Карантин скасують через два місяці з дня останнього випадку захворювання тварини, якщо виконають усі заходи з запобігання поширенню сказу.

У громаді провели епізоотичне  розслідування, виявили контактних з хворим собакою. Потерпілим надають антирабічне лікування. 

До основних причин виникнення сказу на території району відносять:  

  • порушення правил утримання тварин в населених пунктах;
  • відсутність об’єктивної реєстрації тварин в господарствах населення;
  • власники не надають своїх тварин для профілактичного щеплення проти сказу, особливо під час проведення планових заходів;
  • необладнані худобомогильники та біотермічні ями за санітарними вимогами;
  • відсутні вигульні майданчики та велика кількість несанкціонованих сміттєзвалищ, які приваблюють бродячих та диких тварин;
  • перевищення  щільності лисиці червоної на 1 тис. га.

У 2023 році на території Гадяцької ветеринарної дільниці проводили заходи з недопущення розповсюдження сказу. Зокрема щепили 2,5 тис. голів великої рогатої худоби, 7,3 тис. собак, 5,2 тис. котів. У жовтні 2023 року для диких тварин розклали понад 33 тис. принад з вакциною.

Нагадаємо, що на початку грудня в селі Вишняки зафіксували смерть кота, у якого напередодні помітили симптоми сказу. За підсумками дослідження діагноз підтвердили.

Поради, що врятують життя при нападі собаки, читайте тут.