Новомосковське на Полтавщині не перейменували: що відомо

Ілюстративне фото

Джерело – politika.ko.net.ua

Альбіна Ковпак30 січня 2024, 14:01

До 27 січня місцева влада мала обрати нові назви для восьми сіл Полтавщини, відповідно до закону про деколонізацію. Одне з сіл не перейменували через недостатнє залучення місцевих жителів.

Про ситуацію з перейменування села Новомосковське 29 січня ЗМІСТу повідомив представник Полтавського офісу УІНП Олег Пустовгар.

Улітку торік Інститут національної пам’яті надав перелік сіл області, що перейменують у межах Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Село Новомосковське у Глобинській громаді не перейменували впродовж визначеного терміну. Серед аргументів – залученість недостатньої кількості місцевих мешканців до громадського обговорення.

«Можу стверджувати, що про якість обговорення, широку залученість селян, тамтешніх істориків, краєзнавців, усіх охочих мав подбати староста та гуманітарний блок мерії. У даному випадку було б добре, якби міська влада Глобиного прокомунікувала тему з Комітетом державного будівництва Верховної Ради й на наступній сесії затвердила пропозицію нової назви», – говорить Олег Пустовгар.

За словами представника УІНП,  якщо місцева влада не знайде вихід з ситуації у найближчі тижні, то може «спрацювати» сценарій 2016 року за прикладом «Комсомольськ – Горішні Плавні». Тоді нову назву для місту опрацьовували в УІНП, обласній державній адміністрації та Верховній Раді України.

Чому села Полтавщини перейменують?

До 27 січня 2024 року місцева влада повинна була подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

Нагадаємо, закон включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:

  • осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
  • подій, повʼязаних із утіленням російської імперської політики;
  • назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.

Водночас закон передбачає винятки. Це:

  • топоніми на честь постатей, які захищали політичні, економічні, культурні права українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру. Цей виняток не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки;
  • топоніми на честь найменувань російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані з захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ.

Також не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами.