Перейменування села під Полтавою: що відомо – ПОЛТАВА СЬОГОДНІ

Ілюстративна світлина. Під час акції біля парламенту України на підтримку закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Київ, 25 квітня 2019 року

Джерело – Радіо Свобода

Альбіна Ковпак24 березня 2024, 08:03

Селу Червона Долина у Полтавській громаді дала назву більшовицька влада. Тепер йому хочуть повернути історичну назву «Долина».

Про перейменування села 21 березня повідомив представник Полтавського офісу УІНП Олег Пустовгар.

Червона Долина – село Полтавської громади. Після дослідження фахівці встановили, що історична назва населеного пункту – «Долина», а приставка «Червона» з’явилася після встановлення більшовицької радянської влади. 

«Мав розмову про це з першим заступником міського голови Валерієм Пархоменком: у селі мешкає десь 20 людей, сенсу проводити обговорення немає, як і у “вигадуванні” нової назви. Долина – її подасть УІНП зі згоди керівництва Полтавської міської громади», – пише Олег Пустовгар.

Перейменування сіл та селищ на Полтавщині

20 березня Комітет Верховної ради України підтримав перейменування шести сіл та одного селища зі зросійщеними назвами. Згодом їх остаточно українізують.

Пропозиції нових назв для сіл та селищ обирала місцева влада. Нові назви:

Район Стара назва Нова назва
Лубенський район село Олексіївка село Калинівка
село Першотравневе село Перевідне
село Червоні Пологи село Пологи
Миргородський район селище Декабристи селище Мирне
село Першотравневе село Петренки
Полтавський район село Чкалове село Єднання
село Першотравневе село Майдан

Перейменування села на Полтавщині

Чому села Полтавщини перейменують?

До 27 січня 2024 року місцева влада повинна була подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

Нагадаємо, закон включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:

  • осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
  • подій, повʼязаних із утіленням російської імперської політики;
  • назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.

Водночас закон передбачає винятки. Це:

  • топоніми на честь постатей, які захищали політичні, економічні, культурні права українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру. Цей виняток не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки;
  • топоніми на честь найменувань російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані з захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ.

Також не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами.