Прикарпатцям розповіли, як подбати про свій психологічний стан під час повномасштабного вторгнення

Як допомогти собі зменшити тривогу під час війни та як загалом подбати про свій психологічний стан?

Про це журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

Як уточнив фахівець, насамперед необхідно закривати свої базові потреби.

“Це – їжа, сон, безпека, соціальна активність. І закриваючи ці базові потреби, ми доносимо до організму, що “ти є у безпеці”, “тобі нічого не загрожує”. Тобто, коли ми оточуємо себе цією умовною безпекою, рівень тривоги може зменшуватись.

Чути себе, прислухатися до себе та говорити вголос про свої потреби тим людям, яким ви довіряєте. І тоді є більша ймовірність, що вас почують, до вас прислухаються.

Можливо, або допоможуть, або перенаправлять до тих людей, які зможуть вам надати кваліфіковану допомогу”, – розповів Микола Демків.

Лікар-психіатр також рекомендує спорт, адже це хороший метод роботи із тривогою. Спеціаліст продовжує: під час фізичної активності, особливо, коли це кардіотренування, спалюється адреналін, кортизол, норадреналін, і нас “відпускає”.

“Та й загалом для занять спортом не обов’язково бути в тривозі. Я думаю, кожен по собі відчував, що коли трохи позаймалися, наприклад, бігом або мали якесь легке кардіотренування, жити стає якось легше, кайфовіше.

Крім цього, спілкування з людьми. Спілкуючись ми ділимося своїми переживаннями, і людина нас може підтримати. Ніхто не вміє читати думки, і оточення може не здогадуватися, що ми в цей момент тривожимося, що щось нас вибиває з колії, а поділившись, отримуємо емпатію в нашу сторону.

І опісля ми відчуваємо, що вже не самі. Що є хтось, хто може із нами розділити оті переживання”, – додає Микола Демків.

Більше читайте у матеріалі: Лікар-психіатр про вплив війни на ментальне здоров’я: профілактика та перші дзвіночки розладів.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну