Прокуратура повернула в комунальну власність приміщення одеської Філармонії, та нежитлові приміщення церкви на Леонтовича (фото, відео) — Одеса

Суд за матеріалами Одеської обласної прокуратури повернув до комунальної власності приміщення загальною площею 1 794 кв м вартістю майже 63 млн грн пам»ятки національного значення – будівлі Одеської обласної філармонії. Крим того, суд повернув нежитлові приміщення які входять до складу будівлі Стурдзовської богадільні із Скорбященської церкви на вул. Леонтовича.

Про це повідомляє Офіс Генпрокурора України.

За матеріалами Одеської обласної прокуратури суд повернув до комунальної власності приміщення будівлі Одеської обласної філармонії «колишня Нова біржа», зведеної в 1894-1899 роках за ескізними проєктами архітекторів В. Прохаскі та А. Бернардацці. Зазначимо, у цій будівлі розташований відомий одеський ресторан «Бернардацци».

Підставою позову стало систематичне невиконання умов охоронного договору на орендне користування пам’яткою культурної спадщини, – йдеться у повідомленні.

На початку лютого 2023 року прокуратура домоглася виконання рішення суду – підписано акт приймання-передачі пам’ятки містобудування та архітектури, за яким спірні приміщення передано Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.

Наприкінці 2023 року господарським судом Одеської області задоволено позов прокурора в інтересах держави в особі Одеської обласної ради, Департаменту культури, національних релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації, Міністерства культури та інформаційної політики України про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна та зобов’язання повернути майно вартістю понад 2 млн грн.

Спірні нежитлові приміщення входять до складу будівлі Стурдзовської богадільні із Скорбященської церкви. Ця будівля, відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради взята під охорону держави як пам’ятка архітектури та входить до затвердженого Законом України Переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації.

Відчуження цього об’єкта фактично направлено на заволодіння земельною ділянкою під пам’яткою архітектури та її подальше знищення.

Вказані факти є непоодинокими, порушення які допускаються у сфері культурної спадщини є різноманітними та потребують постійної уваги як з боку органів контролю, так і органів прокуратури, – зазначають прокурори.

На території Одеської області на обліку перебуває 4493 пам’ятки культурної спадщини. З них 1306 пам’яток історії, 1679 – археології, 1425 – містобудування та архітектури, 78 – монументального мистецтва, 6 – науки і техніки та 1 – садово-паркового мистецтва. Пам’яток національного значення на території області – 80, з них: пам’яток архітектури та містобудування – 57, історії – 3, монументального мистецтва – 2, археології – 18.