Реабілітація репресованих на Полтавщині: є 2 заяви – ПОЛТАВА СЬОГОДНІ
Фото: archive.li
0 Анастасія Добряк07 березня 2024, 09:03
Усього на Полтавщині зверталися для реабілітації або визнання потерпілими від репресій щодо 55 людей. На розгляд засідання Регіональної комісії документи подали двоє людей.
Про розгляд заяв та як минає реабілітація репресованих повідомили у Полтавській обласній військовій адміністрації 14 лютого. Після вивчення матеріалів щодо реабілітації репресованих ухвалять рішення.
Реабілітація репресованих
Справи розглядає Регіональна комісія з реабілітації у Полтавській області жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. У 2024 році провели перше засідання з оновленим складом, де розглядали дві заяви. Хоч комісія працює як дорадчий орган, свою роботу фахівці називають відновленням справедливості.
Завдяки змінам у законодавстві, тепер до завдань комісії належить надання довідок людям, яких визнали борцями за незалежність України у XX столітті. За особливі заслуги перед Україною держава виплачує пенсію.
Як отримати пенсію за заслуги перед Україною
Для отримання довідки необхідно подати заяву до комісії заяву та документи, що підтверджують:
- реабілітацію людину за Законом України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»;
- приналежність до числа людей, яких за політичними або релігійними мотивами піддали репресіям у формі:
- позбавлення волі;
- примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;
3. участь особи у політичній, збройній та іншій колективній чи індивідуальній боротьбі за незалежність України у XX столітті у складі органів влади, організацій, структур та формувань. Вони визначені у Законі України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті».
Нагадаємо, торік у Полтаві презентували виставку про репресованих археологів. Цей проєкт присвятили археологам, яких переслідував кремлівський комуністичний режим.
ЗМІСТ розповідав, що попри утиски, репресії та катування вони здійснили важливі наукові відкриття. Окремі банери присвятили дослідникам, які народилися на Полтавщині, або пов’язали з областю своє життя та роботу. Це Федір Вовк, Микола Макаренко, Данило Щербаківський та Володимир Грінченко.
Тривалий час українська археологія перебувала в умовах жорсткої цензури з боку політичних режимів держав, до складу яких входили українські землі. Тому як галузь, що впливала на усвідомлення української ідентичності, мала бути не лише підконтрольною, а й відповідати певній ідеології.