Рекрутинг на Полтавщині: що треба знати – ПОЛТАВА СЬОГОДНІ

Ілюстративне фото

Фото: virginie nguyen hoang для La Libre Belgique

Анастасія Добряк10 березня 2024, 12:03

Можливість обирати підрозділ – основна відмінність рекрутингу (контрактної служби) від мобілізації. Якщо в першому випадку можна підготуватися до військової служби в обраному підрозділі, то за мобілізації відбувається комплектування бригад, які мають у цьому гостру потребу.

Про рекрутинг відомо з матеріалу ЗМІСТу про перебіг мобілізації на Полтавщині.

Поняття «рекрутингу» існувало й до повномасштабного вторгнення. На Полтавщині для цього існує цілий окремий напрям, який, зокрема, має профільних інструкторів. На практиці, рекрутинг – це синонім до служби за контрактом. Якщо громадянин України долучається до війська через рекрутингову кампанію підрозділу й потрапляє до ЗСУ, то підписує контракт.

Речник Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Істомін каже, що рекрутинг – це процес, а підписання контракту – результат. Служба за контрактом більше підходить людям, які знають, чого хочуть від служби. 

«Вони не просто хочуть захищати Батьківщину, а ще й знають, у якому підрозділі, на якій посаді й мають очікування від майбутньої військової служби. Рекрути розуміють, що вони прийдуть у конкретну частину, там обіймуть посаду, і знають, що робитимуть. Вони це розуміють, тому звертаються до частини й там озвучують свої бажання».

Роман Істомін

Після звернення рекрута до частини командування розглядає його запит. Якщо рішення позитивне, видають відношення, з яким бійці йдуть в ТЦК і вже там підписують контракт.

Згодом захисників відправляють до навчального центру, а після цього – у частину. Роман Істомін каже, що це актуально для тих, хто знає, чого хоче від служби. Мобілізація ж підходить тим, хто:

  • бажає захищати Україну;
  • має сумніви: йти воювати, чи ні;
  • морально не готовий захищати державу, але має обовʼязок.

Скільки триває процес рекрутингу? Охочі підписати контакт проходять таку ж військово-лікарську комісію, як і мобілізовані. Від моменту, коли людина приходить з відношенням до ТЦК, і до підписання контракту минає, на практиці, не більше як тиждень. Час від відвідування військової частини до візиту в ТЦК рекрути обирають самі.

«Їх ніхто не контролює, їх не зобов’язують приїхати через 3 дні, наприклад. Вони взяли відношення й можуть приїхати до себе додому, завершувати свої справи. Люди розуміють, що відношення вже є, що їх призвуть за контрактом, але свої справи ще треба владнати. Це може тривати тиждень або місяць, термінів особливо ніхто не встановлює»,  – каже Роман Істомін.

З досвіду обласного ТЦК, настрої населення Полтавщини щодо мобілізації протягом 2023 року не покращилися, але й не погіршилися. В області цей процес минає без скандалів, а ТЦК зі свого боку не допускають конфліктних ситуацій, намагаються вирішувати їх на місці.