Розширення військово-транспортного обов’язку: що це означає для власників двох і більше авто –

Згідно з правками до нового законопроекту про мобілізацію, в Україні можуть оновити правила мобілізації транспортних засобів. Тепер першочергово вилучатимуть авто у власників, які мають два і більше транспортних засобів однієї категорії. Детальніше про те, кого це стосується та як відбуватиметься вилучення та компенсація, читайте в матеріалі ІА «Дніпро Оперативний».

Що таке військово-транспортний обов’язок та на кого він покладається 

Військово-транспортний обов’язок — це комплекс заходів, спрямованих на забезпечення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань у транспортних засобах та техніці під час мобілізації.

Він покладається на фізичних та юридичних осіб, такі як підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, які володіють або використовують транспортні засоби.

За словами народного депутата Владлена Неклюдова, однією з запропонованих поправок є розширення обов’язку військово-транспортної служби на громадян, які мають у своєму володінні два або більше транспортних засобів однакової категорії.

На думку народних депутатів, такий підхід буде захищати інтереси тих громадян, які володіють лише одним транспортним засобом тієї ж категорії, який є необхідним для сімейних потреб або професійної діяльності, де наявність автомобіля є обов’язковою.

Які транспортні засоби можуть бути залучені

Мобілізація авто

До військово-транспортного обов’язку можуть бути залучені всі види транспорту, включаючи:

 • Автомобілі: легкові, вантажівки, автобуси, спецтехніка.
 • Мотоцикли: всі типи мотоциклів.
 • Причепи: всі типи причепів.
 • Спецтехніка: трактори, комбайни, екскаватори, бульдозери й інша спецтехніка.
 • Водні транспортні засоби: катери, баржі, буксири.
 • Повітряний транспорт: літаки, гелікоптери.

Як буде здійснюватися мобілізація транспортних засобів

Обсяги транспортних засобів різних типів та марок, які будуть використовуватися під час мобілізації, визначаються за Мобілізаційним планом місцевими держадміністраціями за рекомендацією ТЦК та СП.

Залучення транспортних засобів буде здійснюватися через територіальні центри комплектування, Центральне управління або регіональні підрозділи Служби безпеки України, а також відповідні розвідувальні органи України.

Повернення власникам здійснюватиметься протягом 30 днів з моменту оголошення демобілізації.

Відшкодування вартості майна під час мобілізації

Приватне майно може бути вилучено лише з відшкодуванням його вартості. Безоплатно може вилучатися лише майно державної власності.

Рішення про вилучення може приймати лише вище командування ЗСУ або уповноважені підрозділи за погодженням з державною адміністрацією. Виняток: у місцях бойового зіткнення рішення може бути прийнято без погодження.

Вилучення майна оформлюється актом встановленого зразка. Такий акт містить: підстави вилучення, опис майна та розмір виплаченої компенсації Перед вилученням проводиться оцінка ринкової вартості майна. Далі власник отримує висновок про оцінку, якщо та його не задовольняє можна оскаржити в суді.

Які права та обов’язки мають власники мобілізованих транспортних засобів

Власники мобілізованих транспортних засобів мають такі права:

 • Отримати компенсацію за вилучений транспортний засіб, розмір якої визначається експертною оцінкою.
 • Звернутися до суду з оскарженням розпорядження про вилучення транспортного засобу.
 • Отримати свій транспортний засіб назад після демобілізації.

Обов’язки:

 • Зберігати документи, що підтверджують право власності на транспортний засіб.
 • Не здійснювати дії, що унеможливлюють передачу транспортного засобу військовим формуванням (наприклад, не продавати, не дарувати, не передавати в оренду).
 • Повідомляти про будь-які зміни в інформації про транспортний засіб (наприклад, зміна адреси реєстрації) до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Нагадаємо, ми писали раніше, що у Дніпрі до кінця березня паркування на площі Вокзальній зроблять безкоштовним.