Свято Водохреща: як язичницькі вірування поєднались з християнськими обрядами

За новим церковним календарем віряни відзначають Водохреще 6 січня. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов’язаних з водою.

Так, на Йордан заведено святити воду. А тоді вже її п’ють, нею обмиваються та кропляться, дехто занурюється в крижані освячені ополонки, що їх також називають “йордань”. У народі вірять: на Водохреще всяка свята вода є цілющою, бо допомагає хворим, очищує душу та відганяє злих духів.

Про значення свята та основні традиції, які збереглися й донині, розповідає Фіртка.

Значення Водохреща

Таке церковне свято пов’язане з хрещенням Ісуса Христа Іваном Хрестителем на річці Йордані. Воно також збігається зі святом Богоявлення — Христос під час перебування в ріці об’являє себе як Спасителя; тоді ж з неба сходить Святий Дух у вигляді білого голуба.

Як йдеться у Євангеліє, сам Бог тоді промовив:

“Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання”.

Тому, у православному тлумаченні цю подію описують ще і як явлення Святої Трійці — Бог-Син, що хрестився в річці, Бог-Отець говорив з неба, а Бог-Святий Дух зійшов у вигляді птаха. 

Основні народні обряди

Як не дивно, українське Водохреща увібрало в себе як християнські, так і язичницькій традиції. 

У переддень Йордан, на Хрещенський святвечір люди постять. Увесь день нічого не їдять, але потім, як зійде перша вечірня зірка, сідають за стіл святкувати так звану “Голодну кутю”. На другий Святий Вечір заведено їсти пісні страви: кутю, вареники з капустою, рибу, узвар…

Цей день є останнім для колядування і святкових ворожінь. Особливого значення тоді також має сніг: він несе в собі цілющі властивості. Тому його підмішували в корм худобі, щоб та була здорова, лікували власні недуги та сипали в колодязь (аби вода не гнила і цілий рік її було достатньо). Дівчата також вмивались талим снігом на Водохреща, щоби бути вродливими та рум’яними. 

Існує повір’я, що в богоявленську ніч перед ранком розкривається небо. Щоб побачити те Хрещення Господа, ставили горнятко і дивилися чи опівночі колихнеться в ньому вода. Якщо так — то бігли дивитися ті “розгорнуті небеса”. У випадку, якщо побачили ще й спалахи у небі, то можна просити чого тільки хочеш — усе здійсниться.

Проте, вірили й у велику небезпеку на Хрещенський святвечір — саме тоді чаклує нечисть. Щоб вберегтися, крейдою чи вугіллям малювати на дверях хатів хрести. 

Свята вода

Як вже знаємо, на Водохреще треба освячувати воду. Іноді обряд проходить безпосередньо на водоймах, пробитих ополонках. 

Віруючі українці зберігають йорданську воду цілий рік. І, як не дивно, вона не псується: чи то справді через святість, чи то через срібні хрести, які в неї занурюють. 

Купання на Водохреща

Напевно одна з найвідоміших традицій на це свято — купання в крижаній освяченій воді. Християнство певний час боролося з таким віруванням, адже купання більше оспівувало саме сакральне значення цілющої води, ніж релігійне значення.

Проте, як бачимо, зараз, ця традиція успішно поєдналась зі церковним святом і донині практикується.

Єдине, на що потрібно зважати, то це обережність та дотримання всіх медичних показань, пов’язаних з купанням. Навіть якщо вода на Водохреща вважається цілющою, потрібно берегти своє здоров’я та ставитися відповідально до занурення в крижану воду. Пам’ятайте про приказку: “Береженого Бог береже”.

Зазначимо, що у Православній Церкві України вкотре наголосили, що традиція купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, отриманням особливого Божого благословіння чи духовного очищення.

У ПЦУ називають традицію купатися на Водохреща в морози недоречною. Також незрозуміло, звідки взялася традиція занурюватися саме три рази.

«Отож, як грішні люди можуть «наслідувати» Ісуса Христа, купаючись взимку у водоймах? З якою метою і як саме «наслідують»? При цьому, не соромлячись оголювати напоказ власне тіло, «підігріватися» спиртними напоями, не стримуватися у лайці під час фізичних відчуттів через занурення у крижану воду. І чомусь «обов’язково треба» зануритися тричі та перехреститися перед зануренням… Вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 – 16° тепла, вона не є крижаною, такою, що провокує стрес для організму. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим».

Відтак, вірянам нагадали, що занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі.

«І щоб її вилікувати, потрібно спочатку її виявити, від щирого серця покаятись та змінитися з допомогою Божою і через Таїнства Церкви».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Очільник УГКЦ Святослав Шевчук розповів про реформу церковного календаря

Де і коли в Івано-Франківську освячуватимуть воду в день Богоявлення Господнього

Цінності християнського подружжя: отець Йосафат Бойко про те, чи існує церковне розлучення та як зберегти сім’ю у моменти кризи