«Телебачення Торонто» випустило сюжет про артистів, які поїхали з України. Деякі з них відповіли на критику
1-го вересня на YouTube-каналі «Телебачення Торонто» вийшов сюжет про «селеб, напівселеб та чвертьселеб» призивного віку, які поїхали з України після початку повномасштабного вторгнення та «не повертаються на батьківщину, хоча мають таку можливість».
Серед артистів і музикантів згадані Потап, The Hardkiss, Quest Pistols, Space of Variations, Sinoptik, Koloah, 0%Mercury, Jinjer та Ігор Сидоренко з гурту Stoned Jesus.
Відео викликало хвилю обговорення в мережі. Деякі герої сюжету дали коментарі щодо ситуації — читайте в матеріалі.
Щоб першими дізнаватися новини музики та культури, підписуйтесь на наш Telegram та Instagram.
Ведуча «Телебачення Торонто» розповідає, що редакції стало цікаво, як ті, хто виїхали, пояснюють своїм прихильникам цей факт, як комунікують і які наводять причини. Редакція зазначає, що для цього «ґрунтовно вивчила соцмережі представників нової хвилі української культурної діаспори».
Як відреагували на відео герої
Після публікації почали з’являтися реакції героїв. Гурт 0%Mercury залишив великий коментар під відео та заявив, що інформація у ньому «не повна та маніпулятивна». Зокрема йдеться про коментар «Телебачення Торонто», що під час виступів у Європі гурт «загубив» спочатку басиста, а потім і барабанщика, а тепер грає концерти в Європі та Україні з різним складом.
У відповідь на це 0%Mercury заявили, що більшість постійних учасників гурту перебувають в Україні, а басист справді виїхав до Німеччини, «скориставшись своїм законним правом перетину кордону, не порушуючи українського законодавства, вже після того, як повернувся з європейського туру до України, і шляхом, ніяк не пов’язаним з Міністерством культури».
При цьому колектив підтвердив, що вже колишній барабанщик дійсно не повернувся до України після першого європейського туру та не повідомив інших учасників про свої наміри. Через це та щоб мати можливість грати у Європі, гурт запрошує до виступів сесійних музикантів — звідси відмінність у складах музикантів на концертах в Україні та за кордоном.
Також відео прокоментував Ігор Сидоренко, фронтмен Stoned Jesus. Редакція «Телебачення Торонто» заявила, що зміни в складі колективу, про які Ігор повідомив у квітні цього року, сталися нібито через те, що один із колишніх учасників Stoned Jesus пішов у ЗСУ, а Ігор давно у Європі, де має більшість концертів.
На офіційній сторінці колективу у Facebook з’явився допис Ігоря з поясненнями. Він підтвердив, що один із колишніх учасників гурту дійсно служить і раніше грав з ними концерти за можливості, але не хотів це афішувати. Співпраця з ним припинилася «через складнощі, пов’язані з поєднанням ролі військового та музиканта». Частину коштів з виступів і тоді, й зараз Stoned Jesus передають на потреби його підрозділу.
Щодо свого перебування поза Україною — Ігор Сидоренко підтвердив це, посилаючись на стан здоров’я.
«Я ще зі студентських років також був визнаний непридатним до служби, маю вроджені проблеми з серцем і щодня приймаю ліки. Коли від Мінкульту почали надходити відмови у виїзді, я оновив дані та виїхав, щоб мати можливість робити те, що ми робимо», — написав він, уточнивши, що зараз з ним грають двоє українців, які також не є придатними до служби через проблеми з зором.
Що ще цікавого
«Телебачення Торонто» також надіслало запит до Міністерства культуру щодо існування методів впливу на тих, хто порушив свої зобов’язання та не повернувся після гастролей. І отримали відповідь:
«Міністерство культури та інформаційної політики України може звертатися до Державної прикордонної служби з проханням сприяти виїзду за межі державного кордону України окремим митцям, мистецьким колективам, також представникам у сфері медіа, за умови надання необхідного переліку матеріалів та документів. Надання дозволів для виїзду за кордон належить до повноважень Державної прикордонної служби».
Тому далі редакція пішла до ДПС — там повідомили, що не зобов’язані контролювати перевищення строків перебування осіб за кордоном та неповернення їх в Україну, а також не ведуть таких обліків.
Як відреагували на обговорення відео у «Телебачення Торонто»
Наступного дня після публікації сюжету, 2-го вересня, на сайті проєкту з’явився коментар. Редакція розбирає реакції 0%Mercury та Stoned Jesus і наголошує на мотивації та контексту свого відео.
«Це відео не про те, як і кому мобілізовуватись, чи правильно, чи неправильно виїжджати і як правильно любити батьківщину. Це відео про те, як митці та інші публічні персони пояснюють своє перебування за кордоном своїй аудиторії на своїх публічних сторінках і в своїх інтерв’ю. Тобто про “складні рішення”, “логістичні труднощі” та “реалізацію права на прекрасне життя».