У черкаській Продспоживслужбі розповіли про фальсифікацію харчових продуктів та її види | Последние новости Черкасс за сегодня
02 жовтня 2021, 14:03
Протягом багатьох століть існує таке поняття, як фальсифікація найрізноманітніших товарів та харчової продукції. То що ж таке фальсифікація? Слово фальсифікація походить від латинського falsifico, що означає «підробка». Це дії, спрямовані на обман споживача шляхом підробки об’єкта купівлі-продажу, тобто товару, з корисливою метою, і, звичайно ж, за рахунок погіршення споживчих властивостей.
У широкому розумінні фальсифікація товару — це дії щодо погіршення споживчих властивостей товару чи зменшення його кількості при збереженні найхарактерніших, але неважливих для використання за призначенням властивостей. Наприклад, харчові продукти найчастіше підробляють, надаючи їм або упаковці зовнішнього вигляду товарів відомих фірм. Але смак і споживчі властивості підробок значно гірші, та й безпека сумнівна.
У Законі України «Про захист прав споживачів» визначено, що фальсифікована продукція – це продукція, виготовлена з порушенням технології або неправомірним використанням знака для товарів та послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само неправомірним відтворенням товару іншої особи.
Фахівці виділяють декілька видів фальсифікації:
- Асортиментна фальсифікація – підробка здійснюється за допомогою повної чи часткової заміни харчового продукту його замінником іншого виду чи найменування зі збереженням схожості одного чи декількох ознaк.
- Якісна фальсифікація – це підробка, яка здійснюється за допомогою харчових чи нехарчових добавок для поліпшення органолептичних властивостей при збереженні чи втраті інших споживчих властивостей, або заміна харчового продукту вищого ґатунку нижчим.
- Кількісна фальсифікація – це обман споживача за рахунок значного відхилення параметрів якості харчового продукту.
- Вартісна фальсифікація – обман споживачів шляхом реалізації низькоякісних товарів за ціною високоякісних розмірів. Цей вид фальсифікації найпоширеніший, оскільки проводиться спільно з усіма іншими видами фальсифікації.
- Інформаційна фальсифікація – обман споживачів за допомогою неточної чи перекрученої інформації про товар.
Відповідальність за свідому фальсифікацію
Якщо оператор ринку іде свідомо на виробництво, обіг та реалізацію фальсифікату на ринку України, то він повинен розуміти, що за ці дії може бути притягнений до адміністративної відповідальності. Своїми діями оператор ринку буде порушувати ряд законодавчих вимог, які регулюють виробництво, обіг та реалізацію якісного та безпечного продукту на ринку України, це: Закон України № 771 «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»; Закон України № 2639 «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів». Заходи запобігання фальсифікації, відповідно до законодавчих вимог України, це тільки дотримання цих законів та надання достовірної інформації споживачам.
Отже, коли мова йде про безпечний та якісний продукт харчування, то автоматично мова йде і про не фальсифікований продукт харчування. І якщо у разі фальсифікації споживач постраждав, то він вжив небезпечний продукт, а яким чином він став небезпечним для споживача – чи в разі навмисної фальсифікації, чи з інших причин, вже буде проводити розслідування Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Кожен громадянин може звернутися до територіального відділу Держпродспоживслужби чи Головного управління Держпродспоживслужби письмово, телефоном або через електронну пошту. І кожна скарга неодмінно буде розглянута, а про хід розгляду скаржник повідомляється письмово і відповідно до встановленого законодавством терміну.
Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області при виборі продуктів харчування наполегливо рекомендують звертати увагу на етикетки, маркування або супровідну документацію (яку за вимогою покупця повинен надати продавець) та цінову політику продукту, який ви купуєте.
Усі найцікавіші новини Черкас та регіону можна отримувати на нашому каналі в Telegram