Відкрита Європа: Хотінь освоїла енергію сонця – Область – Сумские новости

Як Хотінська об’єднана територіальна громада Сумського району активно впроваджує альтернативні джерела та бореться з монополією постачальника електроенергії

Заощаджувати кошти, берегти довкілля та, головне, відійти від монополії на постачання електроенергії дозволило встановлення сонячних батарей на вулицях Хотінської громади.

Невеличке селище Хотінь, що розташоване на північ від Сум, мало відоме туристам та людям, котрі живуть за межами Сумського району. Проте саме воно є флагманом за темпами впровадження альтернативних джерел енергії в області. Сонячні батареї тут можна побачити практично на кожній вулиці.

Як розповів нам голова ОТГ Микола ТОРЯНИК, вперше хотінська громада взяла участь у програмі по співфінансуванню проектів, спрямованих на поширення альтернативних джерел енергії, три роки тому. «Три з половиною роки тому ми отримали грант 300 тисяч гривень на впровадження альтернативних джерел енергії. І встановили ці сонячні батареї», – розповідає селищний голова.

Такому бажанню долучитись до загальноєвропейської практики в Хотінській ОТГ сприяв доволі негативний досвід співпраці з монопольною компанією «Сумиобленерго», яка є єдиним постачальником електричної енергії у Сумській області. Про цей досвід Микола ТОРЯНИК розповідає так: «Головне – це піти від Сумиобленерго. Це вже справа принципу. Унікальна ситуація, коли ви надаєте послуги своєї газети, то ви пропонуєте, показуєте себе, говорите «Подивіться, як у мене». Ви пропонуєте свій продукт. А в нас унікальна ситуація: приватна структура «Сумиобленерго» пропонує свої послуги транспортування електроенергії, купує в держави, додає в ціні і перепродує. Але мало того, що вона перепродує, вона не лише пропонує «візьміть у нас», вона сама монополіст. Вона сама штрафує, дає ліміт на електроенергію. І якщо ми цей ліміт перевищуємо, вона в подвійному тарифі нам нараховує. Це така структура, що ви знаєте, у 90-і роки з бандитами легше було домовитись»
Після цього почалося системне впровадження сонячних батарей у буденне життя жителів сіл, котрі входять до складу об’єднаної громади. З’явилися вони на вулицях сіл, на дахах будинків, до них підключили об’єкти інфраструктури та навіть селищну раду: «протягом трьох років ми постійно працюємо, додаємо і впроваджуємо ці сонячні батареї. Використовуємо для цього державні субвенції для впровадження альтернативних джерел енергії. Ми постійно берем і кожного року ставимо по 10-15 панелей. Зараз ми поставили панелі в селі Константинівка», – пояснює Микола ТОРЯНИК.

Зрозумівши, що такий підхід не лише дозволяє зберігати навколишнє середовище, а ще й суттєво економити, активісти з Хотіні на чолі з головою громади вирішили піти ще далі, повністю перевівши освітлення хотінського дитсадка на сонячну енергію: «Зараз ми плануємо перевести повністю дитячий садок в Хотіні на сонячну енергію. Зроблено проект на 4,5 мільйони. Ми подали його на програму ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку – прим. Ред.), зараз ідуть перемовини», – ділиться планами на найближче майбутнє Микола Іванович.

Однак встановлення альтернативних джерел і переходу на них об’єктів інфраструктури Хотіні виявилось замало. Микола Торяник та депутати селищної ради вирішили подбати про те, щоб у кожному населеному пункті була своя невеличка сонячна електростанція. Сесіями селищної ради час від часу приймаються рішення про виділення земельних ділянок під встановлення надпотужних сонячних батарей, тісно співпрацюючи у цьому напрямку з українським урядом: «В цьому році ми виділили, і зараз виділяємо на сесіях по 20, по 40, по 60 га в різних населених пунктах під встановлення сонячних електростанцій в кожному населеному пункті. В цьому проекті ми співпрацюємо з Міністерством економіки України. В них там є Департамент альтернативних джерел енергії. Тобто ми будь-якою ціною хочем відійти від обленерго».

Такій завзтості та ініціативності Хотінської ОТГ у вирішенні одного з найболючиших для українців питань – виживання в умовах постійно зростаючих цін на електрику, – можна лише позаздрити. Сподіваємось, що інші міста, селища та села теж зможуть знайти шляхи для наслідування позитивного прикладу Хотіні.

Проект “Відкрита Європа” фінансується Європейським Союзом. Підтримку у реалізації проекту надає громадська організація “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій” та "Європейська правда". Матеріали в рамках даного блоку підготовлені в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст публікацій є виключно відповідальністю їх авторів та жодним чином не відображає точку зору Європейського союзу.