Викриття маніпуляції: чому випускниця з 800 балами на НМТ обрала Польщу, а не Україну

ФАКТЧЕК 217 Софія Тарнавська з батьками

В мережі поширюється неправдива інформація про випускницю, яка набрала 800 балів на НМТ і нібито змушена вчитися в Польщі через байдужість українських ВНЗ. Фактчекери розвінчали цей міф, розкривши справжні обставини.

Українські сайти-сміттярки поширили, а пропагандистські телеграм-канали підхопили і перекрутили інформацію про те, що випускниця з Житомира Софія Тарнавська, яка отримала максимальні 800 балів з усіх чотирьох предметів на національному мультитесті поїде вчитися до Польщі. Усе нібито через те, що дівчина не отримала запрошення на навчання від жодного українського університету і її знання непотрібні Україні.

Однак, як-то кажуть, насправді не все так однозначно. Пояснюємо ситуацію, яка склалася із навчанням випускниці, далі.

Пропагандисти поширили допис про те, що школярка Софія з Житомира набрала максимальний результат з НМТ – 800 балів – і не отримала жодної пропозиції безкоштовної освіти від українських вишів.

«Теперь девочка уезжает за границу, где ее способности найдут применение», – йдеться у дописі мовою оригіналу.

«Казалось бы, что именно такие дети – будущие ученые, специалисты, локомотивы прогресса и развития. Но на Украине они не нужны, и пользу они будут приносить в других странах», – додають пропагандисти.

Свій допис росіяни супроводили відеосюжетом, який про Софію зняв місцевий телеканал СК1.

У ньому журналістка за кадром розповідає, що «випускниця планує вступати до вищого навчального закладу за кордоном та вивчати біофізику та біохімію, що є досить новими галузями для України». Тобто ні слова про Польщу чи відсутність запрошення від українських ВНЗ.

Однак така інформація днями з’явилася у низці сайтів-сміттярок, які написані у стилі «цей учень переміг у всесвітній олімпіаді і про нього не розповіли у жодному медіа».

У цих матеріалах йдеться, що Софія обрала для навчання Ягеллонський університет у Кракові, де буде навчатися безкоштовно. Ремаркою винесена фраза: 

«Прикро, але ні один український заклад освіти не запропонував Софії навчання. Невже Україні такі студенти не потрібні?»

Саме цю фразу підхопили пропагандисти.

Однак вона немає ніякого логічного підґрунтя. По-перше,  в Україні університети не запрошують на навчання окремих випускників.  Випускник сам подає заяву, мотиваційний лист тощо у виші, які йому імпонують,  тобто потрібне було лише бажання.

По-друге, Софія Тарнавська свідомо готувалася до вступу за кордон задовго до НМТ. Про це вона та її батьки розповідали в інтерв’ю місцевій газеті.

У статті тато дівчинки перелічує фактори, які вплинули на вибір вишу. Серед них:

  • Софія з молодших класів у школі вивчала польську мову як другу іноземну;  
  • батько отримав карту поляка і Софія теж, що дало їй право вступати на безкоштовне відділення університету; 
  • Софія раніше  відвідувала Ягеллонський університет і він їй сподобався. 

Окрім того, одним із факторів батько називає війну в Україні, тож «перебування у багатьох містах, в тому числі Києві, досить небезпечне. Все це вплинуло на наше рішення вступати саме до польського університету», – цитуємо відповідь зі статті.

ВИСНОВКИ

Пропагандисти вирвали із контексту слова випускниці про те, що вона планує навчатися за кордоном та скористалися маніпулятивною фразою українських сайтів-сміттярок про  те, що «Україні не потрібна обдарована молодь».

Дівчина ґрунтовно готувалася до вступу у польський виш, незалежно від балів НМТ, а за кордоном його  результат взагалі не враховують.

Подібними дописами пропаганда намагається дискредитувати систему освіти в Україні та  поширює свої наративи про те, що влада не цінує талановитих учнів та кваліфікованих спеціалістів. А також намагається перекласти вину за те, що українська молодь їде навчатися за кордон, саме на Україну. Хоча одна із причин – війна, яку почала саме РФ.