Втік з військової частини через “неприязні відносини із заступником командира” —Хмельнитчина

29 травня 2024 року Славутський міськрайонний суд Хмельницької області виніс вирок молодшому сержанту ЗСУ за самовільне залишення військової частини. Про це ми дізнались з єдиного державного реєстру судових рішень.

Уродженець с. Шкарів Гощанського району Рівненської області проходив військову службу по мобілізації у військовій частині на посаді командира такелажного відділення взводу охорони роти охорони та забезпечення бази зберігання інженерних боєприпасів та майна військової частини.

Без поважних причин та дозволу командування 1 листопада 2023 року близько 08:40 год самовільно залишив військову частину, перебував поза межами військової частини та проводив час на власний розсуд, обов`язки військової служби не виконував, припинивши тим самим виконувати свій конституційний обов`язок щодо захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України допоки не був виявлений працівниками правоохоронного органу за місцем свого проживання 1 березня 2024 року.

Обвинувачений визнав свою винуватість у вчиненні кримінального правопорушення та пояснив, влітку 2023 р у нього виникли неприязні відносини з заступником командира військової частини по морально-психологічній роботі. Тому після чергового конфлікту в кінці жовтня 2023 року він вирішив самовільно залишити військову частину.

1 листопада 2023 р близько 08 год 40 хв, порушуючи військову дисципліну, без поважних причин та без дозволу командування він самовільно залишив військову частину, дістався додому і знаходився там до його виявлення працівниками правоохоронного органу 01.03.2024 р. Оскільки наказом командира в/ч  він був звільнений зі служби, то по теперішній час перебуває вдома. У вчиненому розкаюється.

З висновку судово-медичної психіатричної експертизи № 280 від 23.04.2024 р вбачається, що обвинувачений виявляє психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю, синдром залежності. Тимчасовим розладом психічної діяльності, недоумством, іншим хворобливим станом психіки не страждає. Відхилень у психічному розвитку, які не є виявами психічного захворювання, не виявлено.

На період інкримінованого йому діяння, виявляв психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю, синдром залежності. В стані тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства, іншого хворобливого стану психіки не знаходився. Чоловік на період інкримінованого йому діяння усвідомлював значення своїх дій та міг керувати ними. 

Досліджені докази в їх сукупності дають підстави для висновку про те, що в діях військового міститься склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, за ознаками самовільного залишення військової частини, тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану та вчинене особою, зазначеною в частині другій статті 407 КК України, – військовослужбовцем (крім строкової служби).

Обираючи вид та міру покарання обвинуваченому, суд врахував характер і ступінь тяжкості вчиненого діяння, особу винного, обставини скоєння суспільно-небезпечних дій. Обставиною, що пом`якшує покарання обвинуваченому стало щире каяття. Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому, не встановлено.

Обвинувачений раніше притягувався до кримінальної відповідальності, але його судимість погашена (а.с.65), не перебуває на обліку у нарколога, невропатолога чи психіатра, проходив медичне лікування під час проходження військової служби (а.с.53), відповідно до висновку ВЛК  придатний до служби в частинах (підрозділах) забезпечення,   установах, організаціях, навчальних закладах (а.с.54), незадовільно характеризується за місцем проходження військової служби (а.с.55).

Враховуючи наведене, тяжкість скоєного, суд знаходить за необхідне призначити обвинуваченому покарання необхідне і достатнє для його виправлення та попередження вчинення нових злочинів, в межах санкції ч. 5 ст. 407 КК України у виді позбавлення волі.

У пісдумку суд визнав винуватим у пред`явленому обвинуваченні за ч. 5 ст. 407 КК України і призначив обвинуваченому покарання 5 років позбавлення волі.

Протягом тридцяти днів з дня проголошення на вирок може бути подана апеляційна скарга в Хмельницький апеляційний суд через Славутський міськрайонний суд.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.