Пам’ятник Петру І в Полтаві. Фото ЗМІСТу
0 Яна Губська20 лютого 2025, 16:02
Пам’ятник Петру І та пам’ятний знак на місці його відпочинку перенесуть із публічного простору.
Натомість монумент коменданту Келіну вирішили переосмислити. На пам’ятнику замінять інформаційну табличку.
Про це повідомили на засіданні виконавчого комітету Полтавської міської ради 20 лютого. Пам’ятки мають перенести. Кошти на роботи виділили меценати та небайдужа громадськість.
Пам’ятник коменданту Келіну. Фото ЗМІСТу
Нагадаємо, ЗМІСТ писав, що імперські пам’ятники в Полтаві виключили із реєстру пам’яток культури. Це зі списку культурної спадщини дозволить демонтувати імперські монументи у Полтаві.
У переліку є монументи, які увіковічнюють перемогу Російської імперії у Полтавській битві, а саме:
- пам’ятник Петру I на Шведській Могилі;
- місце командного пункту царя та 10 редутів на полі Полтавської битви;
- пам’ятник на місці відпочинку Петра I.
- монумент захисникам фортеці Полтави і її коменданту Олексію Келіну.
Рішення ухвалили після експертного висновку Міністерства культури, рекомендацій Українського інституту національної пам’яті та звернення Полтавської обласної військової адміністрації.
Нагадаємо, ЗМІСТ писав, що російські пам’ятки продовжували знаходитися у міському просторі через складнощі законодавства. Відтепер рішення про демонтаж пам’яток може ухвалити місцева влада.
Нагадаємо, що у 2023 році Мінкульт назвав ці пам’ятки імперськими символами. Фахівці рекомендували владі їх знести й розглянути питання подальшої музеєфікації тих монументів, що мають культурну цінність. Проте, за понад рік цього не зробили.
Науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею Олександр Лимар в інтерв’ю ЗМІСТу розповів про імперські символи в місті.
Пам’ятник коменданту Келіну
Цей імперський символ збудований, аби увічнити «героїзм» оборонців фортеці. Пам’ятник Келіну зазнав змін у 1918 році. Тоді з нього прибрали герб Російської імперії.
«Пам’ятник варто перенести на територію музею Полтавської битви. Це однозначно. Його слід прибрати з громадського простору так, як це належить за законом».
Пам’ятник коменданту Келіну також постраждав під час другої світової війни. Усі його деталі та елементи вивезли. При відновленні у 60-70-х роках майстри виготовили копії, які відтворили за фотоматеріалами та розмістили на тому самому місці.
Пам’ятник на місці відпочинку Петра I
«Існує думка, що пам’ятник збудували на місці хати козака полтавського полку Магденка. У цьому будинку колись квартирувався комендант фортеці Келін. Є переказ, що Петро І відпочивав після бою на цьому місці».
Повну історію найвідоміших пам’яток у Полтаві читайте на ЗМІСТі за посиланням.
ЗМІСТ писав, що Полтавська битва стала масштабною подією й мала далекосяжні наслідки для Європи. Навіть сьогодні європейці продовжують нею цікавитися. Далекі, але не забуті події на полі баталії й досі потребують детального вивчення, адже насправді загадок лишається більше, аніж відповідей.
Розвінчуємо головні міфи про битву, які створили росіяни, у публікації ЗМІСТу.