Унікальний Федорівський ідол знайшли на Полтавщині – ПОЛТАВА СЬОГОДНІ
0 Яна Губська04 січня 2025, 14:01
Стародавня монументальна скульптура є пам’яткою первісного мистецтва та ідеології в Україні.
Історію знахідки розповіли у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського 4 січня. Інформацію про пам’ятку зібрав Олександр Супруненко.
Кам’яну стелу випадково виявили у 1973 р. неподалік від насипу кургану села Федорівки Полтавського району. Курган знаходився на підвищенні другої тераси лівого берега річки Орчик.
Фігури шамана і коня на лицевому боці ідола. Фото: Полтавський краєзнавчий музей
Федорівський ідол – яскравий зразок давнього монументального мистецтва, що належить до групи стел із багатою іконографією. Його виготовили із плити пісковику прямокутної форми, звуженої донизу, котру видобули на Донбасі. Рисунки, які нанесли на стелу, виконані за допомогою знаряддя у вигляді зубильця, з подальшим шліфуванням поверхні.
Прикраси на лівому плечі ідола. Фото: Полтавський краєзнавчий музей
Майже на рівні грудей стелу перетинає канавка, схожа із розподільною смугою на ідолі з Чобручі у Молдові. За типом зображень рук й інших іконографічних елементів такий «антропоморфний сюжет» зближує лицьову сторону Федорівського ідола з групою скульптур наталівського типу Орільсько-Самарського межиріччя.
Лицева сторона Федорівського ідола. Фото: Полтавський краєзнавчий музей
Зображення, нанесені на стелу, мають за іконографією аналогії на численних скульптурах епохи раннього металу. А наявність окремих рисунків (чоловік із хвостом і тварина), розташування більшості зображень на стелі ставлять Федорівську скульптуру в ряд із Керносівським ідолом. Існують деякі аналогії зображень Федорівського ідола на стародавніх надкурганних монументах Північного Причорномор’я, Подоння і Балкан.
Зображення чоловіка із хвостом і піднятими до верху руками виглядає як фігура служителя культу – шамана чи брахмана. Вважається, що такі скульптури знаходились у центрах святилищ на курганах, присвячених культу племінного божества. Такі ідоли могли встановлювати у час завершення панування в Лівобережному лісостепу катакомбних племен, у середовищі яких побутували подібні кам’яні сокири, дерев’яні палиці-герлиги, існували зображення стоп ніг божества, вміщені на дні могил.
Зворотній бік Федорівського ідола. Фото: Полтавський краєзнавчий музей
Унікальна стародавня монументальна скульптура з багатою іконографією кінця раннього – початку середнього бронзового віку, уособлює образ аскетичного первісного бога-героя.
Навесні 1978 р. скульптуру перевезли до музею. Тепер пам’ятка зберігається у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.