Деколонізація на Полтавщині: перейменують село – ПОЛТАВА СЬОГОДНІ

Ілюстративне фото. Під час акції біля Верховної Ради України, Київ, 25 квітня 2019 року.

Джерело – fakty.com.ua

Альбіна Ковпак16 січня 2024, 13:01

Село Червоні Пологи Лубенської громади вирішили перейменувати, адже комуністи використовували червоний колір як символ радянської влади. До цього протягом століть населений пункт називали Пологами.

Про це 16 січня повідомив представник Полтавського офісу УІНП Олег Пустовгар.

Пропозицію повернути історичну назву селу підтримали на засіданні сесії Лубенської міської ради. Сесії передували засідання спеціальної комісії, консультації за участі місцевих краєзнавців та істориків й опитування жителів села. 

Деколонізація на Полтавщині: чому село Червоні Пологи перейменують?

Червоний – прикметник, який комуністичний режим використовував як символ встановлення радянської влади. Назва також пов’язана з переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у 20 столітті. 

Село протягом століть називали Пологами, але після окупації УНР комуністи додали приставку «червоні». За даними Держархіву Полтавщини, комуністичну назву «Червоні Пологи» затвердили у 1928 році.

На засіданні сесії депутати проголосували за назву «Пологи». Цю пропозицію спрямували до Верховної Ради України.

Чому села Полтавщини перейменують?

До 27 січня 2024 року місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

Нагадаємо, закон включає до символів російської імперської політики топоніми на честь:

  • осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у/сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
  • подій, повʼязаних із утіленням російської імперської політики;
  • назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.

Водночас закон передбачає винятки. Це:

  • топоніми на честь постатей, які захищали політичні, економічні, культурні права українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру. Цей виняток не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки;
  • топоніми на честь найменувань російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані з захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ.

Також не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами.