Що буде з цінами на продукти харчування восени

Українці особливо чутливі до цін на їжу, оскільки годувати сім’ю потрібно щоденно, а ця стаття витрат займає більше половини доходів. Україна є аграрною країною, тому дефіцит продовольства нам точно не загрожує. У нас достатньо зерна, соняшникової олії, м’яса, молочних продуктів, яєць, картоплі, овочів, яблук, ягід, цукру і навіть гречки. Крім того, в Закарпатській області знайшли нове родовище солі, що в перспективі зможе повністю покрити внутрішнє споживання. Тобто їжа буде, а от ціни зростуть.

Наскільки подорожчали продукти харчування в липні

Річна інфляція в липні прискорилась до 22,2%, за 2022 р. очікують не менше 30%. Підвищення цін в липні дещо уповільнилось, за місяць ціни виросли на 0,7%, але це пов’язано з сезонним фактором. У липні майже на 9% подорожчали яйця, на 2% – хліб, м’ясо, риба. На 5% подешевшали овочі на 2% – фрукти.

Що буде з цінами на їжу далі

Ціни на більшість продуктів продовжать зростання, через те що долар дорожчає, а це прямо чи опосередковано впливає на ціну товару для споживача, бо зростає вартість доставки та виробничі витрати. Особливо будуть дорожчати імпортні товари, на які ще й хочуть ввести додатковий податок у розмірі 10%. Подорожчають імпортні сири, риба, шоколад, чай, кава, а також побутова техніка: блендери, мультиварки, електрочайники у Івано-Франківську та інше.

Крупи

Гречка в районі 100 грн/кг стала шоком для всіх, проте восени можливе падіння ціни до 65-70 грн/кг, власного урожаю повинно вистачити для потреб українців.

Українського рису не буде, бо він вирощувався на півдні. Імпортний продукт буде дорожчати разом з курсом і новими податками.

Овочі

Картопля буде дорожча, ніж в минулому році через зменшення площ посадки, але цін поки не озвучують. Багато фермерів відмовились від картоплі в цьому році, оскільки весною продавали її практично за копійки для виробництва крохмалю, попит від населення був дуже низький. Сьогодні молода картопля коштує до 12 грн/кг.

У цьому році деякі категорії ранніх овочів на 80% дорожчі, ніж в минулому. Ціни на моркву, капусту, цибулю в районі 30 грн/кг. До жовтня в міру насичення ринку овочами відкритого ґрунту ціни знижуватимуться, а далі буде зростання, ціна буде вища минулорічної.

Тепличні огірки, помідори та інші овочі, ягоди, фрукти будуть в дефіциті, через проблеми з газом і високими цінами на енергоносії. Потрібно по-максимуму запастися вітамінами, при чому закрутки зберігають менше корисних властивостей, ніж заморожування або сушка. Якісні морозильні камери та сушки можна купити на Allo.ua у Івано-Франківську.

Фрукти

У цьому році в Україні хороший урожай яблук, високої ціни не варто очікувати. Наразі ціна на яблука нового урожаю на 31% нижча минулорічної (закупка 7-10 грн/кг ).

Цитрусові та ніші імпортні фрукти будуть дорожчати через зростання курсу, подорожчанням доставки (через порти було дешевше).

М’ясо та молочні продукти

Ці категорії будуть дорожчати в межах інфляції, оксільки поголів’я скоротилось внаслідок бойових дій, але корми подешевшали.

Яйця

Ціна на яйця може зрости до 40 грн за десяток, оскільки 27 птахофабрик закрились, виробництво збиткове через відсутність експорту.