Перейменування на честь воїнів з Полтавщини: назви вулиць

Ілюстративне фото

Автори – Костянтин і Влада Ліберови

Альбіна Ковпак14 січня 2024, 08:01

Нещодавно вулиці українізували в Омельницькій громаді. У назвах увічнили імена воїнів-земляків Олександра Неліпи, Вадима Ясінського, Романа Гримака, Євгена Садовничого та Дмитра Мовчана.

Про перейменування на честь воїнів ЗМІСТу повідомили у Полтавському офісі УІНП 5 січня.

У громаді перейменували понад 40 вулиць. Деякі з них назвали на честь полеглих героїв:

  • вул. 50 Років Перемоги – вул. Сержанта Вадима Ясінського;
  • вул. Гагаріна – вул. Романа Гримака;
  • пров. Сави Пилипейка – пров. Старшого лейтенанта Неліпи;
  • вул. Першотравнева – вул. Капітана Дмитра Мовчана;
  • вул. Мічуріна – вул. Молодшого сержанта Садовничого.

Олександр Неліпа

Воїн народився та жив у Омельнику. Про загибель старшого лейтенанта на фронті стало відомо 23 вересня 2023 року.

Олександр Неліпа

Вадим Ясінський

Військовослужбовець народився 25 лютого 1983 року. З початком російсько-української війни долучився лав Збройних сил України, де з 2016 до 2017 року боронив від росіян незалежність на сході України. 

У квітні 2021 року Вадим Ясінський вдруге став до лав захисників, служив командиром гармати у 24-й окремій механізованій бригаді ЗСУ імені Короля Данила. Загинув 22 квітня 2022 року під час артилерійських двобоїв поблизу Попасної на Луганщині. У воїна залишились матір, дружина та п’ятирічний син.

Роман Гримак

Захисник народився 3 лютого 1978 року. З 1996 до 1998 року проходив строкову службу в лавах Збройних сил України у Києві. Військова спеціальність – старший оператор. У жовтні 2021 року пішов служити за контрактом механіком-водієм 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила. Останніми словами, які воїн сказав дружині перед походом на війну: «Хто, як не я!». 

Разом з побратимом Вадимом Ясінським поліг 22 квітня 2022 року під час артилерійських двобоїв поблизу Попасної на Луганщині.  У чоловіка залишились батьки, дружина та двоє синів.

Вадим Ясінський та Роман Гримак

Євген Садовничий

Воїн народився 1992 року у місті Кам’янське. У віці двох років залишився без батьків, його з братом виховували дідусь та бабуся. Навчався у кременчуцькому ПТУ №7 за спеціальністю «маляр-штукатур», а згодом обрав професію бармена, працював в ресторані у Києві. 

У червні 2015 року пішов на військову службу за контрактом. Служив у лавах 93-ї окремої механізованої бригади, брав участь у боях за Піски. Чоловік мріяв відкрити свій ресторан та назвати його на честь загиблого командира – «Оса». 

6 серпня 2016 року військовослужбовець загинув поблизу села Кримське, підірвавшись на російському фугасі під час виконання бойового завдання. Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно) та відзнакою Президента «За участь в антитерористичній операції» (грудень 2017, посмертно).

Євген Садовничий

Дмитро Мовчан

Воїн – капітан Збройних сил України, льотчик-штурман, учасник російсько-української війни, нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня (посмертно). 

Народився 12 лютого 1972 року в Рокитному Кременчуцького району. Перші роки життя минули Рокитному, а згодом батьки переїхали до Кременчука. Закінчив кременчуцьку школу № 30 та кременчуцький професійний ліцей №7, отримавши фах верстатника.

1996 року чоловік вступив до Кременчуцького льотного коледжу Національного авіаційного університету. Знайти роботу за фахом вдалося не одразу – деякий час працював у рідному місті, викладаючи тротуарну плитку.

З листопада 2012 року служив за контрактом штурманом 16-ї вертолітної бригади в Бродах на Львівщині. Від початку бойових дій виконував завдання в зоні АТО, на вертольоті Мі-24. У 2014 році його вертоліт підбили, але наступний вертоліт встиг підібрати льотчиків. Мав численні травми, лікувався у шпиталі. 2015 року перевівся до Полтавської авіачастини, у 18-у бригаду.

Дмитро Мовчан

З лютого 2017 року мав постійні відрядження в район Краматорська. Їхній вертоліт перевозив вантажі та особовий склад Генштабу і Збройних сил в районі проведення АТО, поблизу лінії фронту. 

26 березня 2017 року при поверненні із завдання біля села Малинівка на Донеччині, за 13 км від аеродрому в Краматорську військовий гелікоптер Мі-2 зазнав катастрофи, заплутавшись в лінії електропередач. Весь екіпаж вертольоту: командир екіпажу підполковник Євген Волошин, другий пілот капітан Дмитро Мовчан, бортовий технік старший лейтенант Роман Кандул, а також пасажири – полковник Валерій Мельник та полковник Віктор Калитич загинули.

Вічна пам’ять героям.