Миколаївський узвіз з’явиться у Полтаві- ПОЛТАВА СЬОГОДНІ

Першотравневий провулок

Фото ЗМІСТу

Альбіна Ковпак02 квітня 2024, 14:04

Історичну назву хочуть повернути Першотравневому провулку, який раніше перейменували більшовики. Згодом містяни зможуть віддати голос за його нову назву.

Проєкт рішення про початок голосування розглянуть на засіданні виконавчого помітету Полтавської міської ради 4 квітня. У ньому пропонують повернути історичну назву пров. Першотравневому та змінити тип геоніму на «узвіз». 

Якщо члени виконкому підтримають проєкт рішення, то опитування у громаді розпочнуть 8 квітня о 9:00 на платформі EDEM.

Першотравневий провулок в Полтаві

Провулок пролягає зі схилу Інститутської гори. Він сполучає вул. Небесної Сотні та проспект Віталія Грицаєнка. Тут знаходиться одна з найстаріших церков Полтави – Свято-Миколаївська. Від неї отримав свою першу назву – Миколаївський узвіз.

Ще в 17 столітті у невеликому боковому Миколаївському яру, на дні якого тік струмок із джерел, що впадали до річки на дні Мазурівського яру, була прокладена дорога між двома частинами Полтавської фортеці. 

З 2000-х років прихожани церкви і мешканці провулку подають петиції про перейменування провулку. Тому колишня робоча група з перейменування під час засідання 23 січня ухвалила рішення, що при голосуванні варіант має бути безальтернативним.

Миколаївський узвізФото кінця 19 століття. Сучасна «кам’янка» і місток на Миколаївський узвіз (сучасний Першотравневий провулок). Джерело – Стара Полтава

Перше травня у назвах вулиць: висновок Українського інституту нацпам’яті

За висновком спеціальної комісії УІНП, поява назв географічних об’єктів на базі поняття «1-е травня», жодним чином не пов’язана з розвитком питомо української топонімії, а була втіленням російської імперської політики радянського зразка.

Після завоювання більшовицькою Росією Української Народної Республіки новітня імперська влада поширила на територію України відзначення 1 травня як одного з основних більшовицьких свят. Отже, святкування цього дня набуло політичного та ідеолого-пропагандистського забарвлення.

На території України масштабні перейменування на честь «пролетарського» свята стали яскравим прикладом масової ідеологічної топонімічної номінації, спрямованої на глорифікацію пролетаріату, рушійної сили Жовтневого перевороту 1917 року та майбутньої «світової революції». Гасло «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» стало незмінним елементом державного герба відновленої у вигляді СРСР Російської імперії та союзних радянських республік.

З огляду на викладене вище, назви населених пунктів, у яких відображено радянську ідеологему «1-ше травня», є такими, що пов’язані з реалізацією російської імперської політики. Відповідно до Закону, 1 травня належать до символіки російської імперської політики.

Нагадаємо, що голосування за нові назви вулиць планують розпочати 8 квітня, проте на розгляд жителів Полтавської громади винесуть 25 із 47 вулиць зі зросійщеними назвами. Половину вулиць міська влада хоче залишити в резерві.