Тепер комунальні борги можна буде відпрацювати

ОСББ можуть проігнорувати новий порядок – треба платити податки.

Український уряд затвердив новий порядок погашення мешканцями багатоквартирних будинків боргів перед ОСББ. Якщо у людини є заборгованості по внесках на утримання будинку, вона може їх відпрацювати, попередньо склавши відповідний договір з ОСББ. Такий механізм працював і раніше, але тепер у договорі про відпрацювання не можна вказувати суму більшу, ніж розмір боргу, інформує Ukr.Media.

Також раніше рішення про відпрацювання приймалося загальними зборами окремо по кожному мешканцю, тепер же зборам достатньо одного, затвердити можливість використовувати такий механізм погашення боргів. А рішення по кожному конкретному боржнику зможе приймати правління. У теорії це повинно прискорити процес відпрацювання.

«Проблема боргів зараз дуже актуальна. При цьому вона законодавчо не вирішена. Фактично ОСББ і керуючі компанії мають вкрай мало повноважень для вибивання заборгованості. Постанова – це спроба хоча б частково вирішити болюче питання. Щоб жителі, у яких є борги, змогли з ними розрахуватися, наприклад, прибираючи в під'їздах, у дворі, виконуючи дрібні ремонтні роботи і т. д. Правда, зараз цей механізм використовують не часто», – зауважив голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської Ради при КМДА Олег Попенко.

Як це працює

Згідно нового порядку за заявою боржника, або з власної ініціативи правління ОСББ зможе укласти договір про виконання робіт на суму, що не перевищує розмір заборгованості. Договір буде підписувати голова правління і співвласник-боржник.

В документі необхідно вказати вид, обсяг робіт, їх вартість та терміни виконання, а також умови придбання необхідних для виконання робіт матеріалів та обладнання (у разі необхідності). Після закінчення співпраці сторони повинні будуть підписати акт виконаних робіт.

«Туди можуть вписатися борги за всіма видами зобов'язань перед ОСББ, будь-які внески, які прийняті на загальних зборах. А ось борги перед водоканалами та іншими постачальниками таким чином відпрацювати не вийде», – зауважив віце-президент «Всеукраїнської ради голів ОСББ» Роман Гученко.

Вартість виконаних робіт у повному обсязі зараховується в рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості по сплаті внесків і платежів співвласника, про що боржнику вручається відповідна довідка за підписом голови правління.

Податковий лабіринт

По суті, кажуть експерти, такий договір є цивільно-правовим. Отже, відпрацювання буде вважатися фіскальними органами доходом, який підлягає оподаткуванню. Такої ж думки дотримуються і в Державній фіскальній службі. Тут пояснили, що ОСББ, як податковий агент, повинен включати виплачені мешканцеві кошти на його загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Іншими словами, відпрацювання обкладаються податком на доходи фізосіб (18%) і військовим збором (1,5%) на загальних підставах. Не варто забувати і про Єдиний соціальний внесок (ЄСВ).

«Таке «відпрацювання» з точки зору чинного законодавства однозначно трактується як договір цивільно-правового характеру, або договір підряду з фізичною особою-боржником. За таким договором юрособа (в даному випадку ОСББ) буде податковим агентом і повинна утримати з сум, які належать виконавцеві послуг – боржника ПДФО, військовий збір та ЄСВ. Але оскільки такий виконавець винен грошові кошти на користь ОСББ, то фактично відбудеться взаємозалік, за яким боржник нічого не отримає, але повністю або частково погасить свій борг перед ОСББ», – розповів керуючий партнер ЮК "Альянс правових сил" Віталій Собкович.

Між тим, такий підхід обіцяє чимало проблем для ОСББ. І навіть може знищити саму ідею відпрацювання заборгованості. Заковика в тому, що Кабмін не дав ніяких роз'яснень щодо правил оподаткування в рамках затвердженої процедури. Не знають, як трактувати нові урядові ініціативи і в ДФС.

Експерти вказують на неоднозначність податкового питання. Адже якщо людина відпрацювала умовні 1000 грн. боргу, а ОСББ сплатив з них податки живими грошима, фактично об'єднання недоотримало з боржника роботи на належну суму. Разом з тим, відпрацювати борг «з запасом» теж не вийде – за новим порядком вартість робіт в договорі не може перевищувати розміру боргу.

«У постанові КМУ на жаль, не деталізовано, будуть враховуватися податкові платежі, вчинені об'єднанням, у рахунок погашення боргу мешканця. Чи борг потрібно списувати не на всю вартість виконаних робіт, а за вирахуванням податків», – резюмував Віталій Собкович.

Кому це потрібно

Насправді, кажуть юристи, кожне ОСББ буде окремо приймати рішення про доцільність застосування порядку. З одного боку, він дозволить їм знизити загальний розмір боргів і мінімізувати витрати на залучення сторонніх організацій для обслуговування будинку. З іншого, до кінця не ясно, чи захоче правління будинку платити за боржника податки, не отримуючи на свої рахунки «живих» грошей.

Тим не менш взаємозалік з ОСББ може бути цікавий самим боржникам, оскільки вони отримають додатковий механізм для зниження боргу. До того ж з приємним "бонусом" у вигляді сплачених за них податків, які можливо хоч трохи, але вплинуть на їх майбутню пенсію.

«Крім цього, це цікаво державі, як інструмент зниження соціальної напруги із-за боргів за сплату комуналки і появи додаткового джерела для наповнення державного бюджету і фондів», – додав в бесіді Віталій Собкович.