“Три типові реакції на стрес”: як тривала війна впливає на психічне здоров’я прикарпатців

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій: від моці до безсилля та вразливості.

Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

Як зауважив лікар-психіатр, складно сказати якось у загальному, як війна впливає на психічне здоров’я людей.

Тому що кожна людина реагує по-своєму. Тому скільки людей, стільки й реакцій. 

“Але у нас є орієнтовно три типові реакції на стрес – бий, тікай, стій або ще називають завмирай.

І у нас є дві грані. Перша грань, коли надмірний стрес призводить до дистресу, тобто в людини порушується гомеостаз і можуть виникати захворювання. 

Інша грань, це навпаки, коли стрес мобілізує людину і вона навпаки може прогресувати в тій чи іншій сфері. Це дуже двостороння історія. Тому є різні грані й важко спрогнозувати та узагальнити”, – каже Микола Демків.

Микола Демків наголошує, що більшість людей, які пережили війну, поступово пристосовуються до нової реальності, відновлюються, а деякі у відповідь на стресові обставини та події відчувають піднесення, немовби у них відкривається “друге дихання”.

“Цей феномен пояснюється теорією Хабфолла, відповідно до якої травма може призвести як до втрати, так і до отримання важливих ресурсів”, – пояснює Демків.

Більше читайте у матеріалі: Лікар-психіатр про вплив війни на ментальне здоров’я: профілактика та перші дзвіночки розладів

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

“Життя не може завмерти”: чи на часі відзначення весіль під час війни