«Ветеран Центр» в Полтаві: як це працюватиме- ПОЛТАВА СЬОГОДНІ

«Ветеран Центр» в Полтаві . Ескіз

Світлину надала ПМР

Анастасія Добряк07 квітня 2024, 13:04

У травні 2024 року в Полтаві планують відкрити ветеранський простір, щоб розв’язувати проблеми воїнів з отриманням довідок, створювати спільноту та надати консультації.

Про це 2 квітня ЗМІСТу розповів керівник комунальної установи «Ветеран Центр» Артем Ліфрідов. За його словами, Полтава не готова гідно зустрічати ветеранів з війни, тож необхідно змінювати систему.

Центр створили у 2021 на документах, а фізично – цьогоріч. Відтоді зробили понад половину ремонту, а керівництво центру побувало у Львові та Києві, щоб переймати досвід. Тепер центр отримав грант від Ради Європи і його обладнують меблями. Зарплати і витратні матеріали фінансують з бюджету, а спорядження та ремонт фінансують іноземні донори. Уже в травні планують відкритися.

«Найкращий показник ефективності – це сарафанне радіо серед військових. Коли військові з фронту повертаються, зіштовхуються з бюрократичними проблемами, де за одну довідку витрусять душу. Ми допомагатимемо легше пройти цей шлях», – каже Ліфрідов.

Порахувати цільову аудиторію центру складно, але відомо, що це ветерани, їхні родини та сімʼї полеглих на війні. Щоб отримати бодай приблизні цифри, «Ветеран Центр» звертався до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Хотіли отримати дані про кількість мобілізованих та демобілізованих, але й для них вони є закритими. Нині хочуть виконати дослідження, щоб дослідити запити громади. Гроші на це заклали у грантовій заявці від ПРООН, але відповіді ще не отримали.

Окрім складної бюрократичної тяганини для бійців у Полтаві проблемою є безбарʼєрність. Точніше, її відсутність у більшості закладів, на вулицях тощо.

«Є різні громади, які з 2014 року реалізують простори без бар’єрів для вразливих верств населення. Обʼєктивно, Полтава не готова до повернення бійців. Ми побували в інших просторах, побачили як вони навіть елементарне враховують: показували на якій висоті вбиральні і як хлопці скаржилися на висоту рукомийника і дзеркал. Ми скористаємося досвідом й додамо свою специфіку», – каже керівник центру.

Артем ЛіфрідовАртем Ліфрідов Фото ЗМІСТу

Для цього планують виконати ремонт фасаду, створити доступну зону відпочинку для людей на милицях чи кріслах колісних. Заступник керівника центру й архітектор Тарас Руденко каже, що вони планують просувати ідею доступності у різних комісіях, щоб це стало системою у Полтавській громаді.

Тарас Руденко Фото ЗМІСТу

ЗМІСТ писав, що торік ІРМ виграв конкурс Представництва Ради Європи в Україні з відкритого урядування та прав людини. Ініціатива перемогла, тож на створення «Ветеран Центру» вдалося залучити 793 тис. грн. 

Його вирішили облаштувати на вул. Соборності, 36 (у приміщенні колишнього ЦНАПу). За словами Романа Черкуна, у центрі працюватимуть юрист, фізичний реабілітолог та психолог, які надаватимуть спектр послуг ветеранам.