Росіяни виділили на окупаційні медіа Херсонщини майже $5,7 млн – Херсон

У 2024 році росіяни планують витратити на медіасферу тимчасово окупованої частини Херсонської області 526 790 900 рублів, що становить майже $5,7 мільйона.

Таку цифру містять зміни до бюджету окупованої частини Херсонщини, який 5 березня затвердила окупаційна дума. 

Яка сума була передбачена до змін – невідомо, адже додаток до бюджету росіяни в грудні 2023 року не опублікували.

Розпорядником усіх коштів є окупаційне управління інформаційної політики Херсонської області, яке очолює колишній журналіст із Херсона Євген Бриков. 

На що саме окупанти планують витрачати гроші

На окупаційне телебачення та радіомовлення передбачено витратити 330,9 мільйона рублів (приблизно $3,5 млн). Майже всю суму – 330 млн – становить субсидія бюджетним, автономним та іншим некомерційним організаціям. Ще 997 тисяч рублів – заробітна плата персоналу окупаційних держустанов. 

Скоріше за все, всі ці кошти підуть на окупаційний телеканал “Таврія”.

Зараз поки що є дві ТРК «Таврія»: «державне унітарне підприємство» зареєстроване 15 червня 2022 року з юридичною адресою в Херсоні і «автономна некомерційна організація Херсонської області «Телерадіокомпанія «Таврія» зареєстрована 22 березня 2023 року з юридичною адресою в місті Генічеську.

«Державне унітарне підприємство «Херсонська обласна телерадіокомпанія «Таврія» в серпні 2022 року очолив Ісмаїл Абдулаєв, в минулому – директор телекомпаній «Оплот ТВ», створеної в Донецьку в 2014 році під час російської окупації міста на вкраденій технічній базі кількох місцевих телеканалів. Зараз ця установа перебуває в процесі ліквідації. Її керівником і ліквідатором вказана в реєстрах Альбіна Ільясова.

Директором «автономної некомерційної організації Херсонської області «Телерадіокомпанія «Таврія» значиться Євген Глотов – кримчанин, який в 2014 році активно підтримав російську окупацію півострова. Він працював заступником директора прокремлівського медіа «NewsFront», власником якого є кримський колаборант Костянтин Книрік. Через цю посаду Глотов потрапив під санкції України, Великої Британії,  США, Канади, Австралії та Нової Зеландії.

1

На друк періодики та видавництво росіяни заклали в бюджеті 44 млн рублів. З них 20 млн мають піти на закупівлю товарів, і по 12 млн рублів – на заробітні плати та субсидії окупаційним установам. 

Відомо, що росіяни випускають декілька газет. За даними російського реєстру, на окупованій частині Херсонської області виходять друком обласна газета “Наддніпрянська правда”. Перший номер цього видання окупанти надрукували у червні 2022 року. Але, судячи з інформації в російських реєстрах, «державна казенна установа Херсонської області «Об’єднана редакція «Наддніпрянська правда» зареєстрована 5 травня 2023 року.

1

Також виходять районки: “Каховська зоря”, “Чорноморець”, “Каланчацький вісник”, “Голопристанський вісник” та “Нова Каховка”.

Підконтрольні окупаційній владі Херсонщини медіа повідомляють про існування газети «Точка відліку», яку нібито видає фейкова «Херсонська міська військово-цивільна адміністрація». Але в російських реєстрах немає даних про таке видання.

1

Водночас 151 млн рублів у бюджеті передбачено на статтю витрат “Інші питання в галузі засобів масової інформації”. 

З цієї суми 21 млн планують виділити на зарплати, найімовірніше, працівників окупаційного інформаційного управління, 51 млн – на забезпечення діяльності органів окупаційної влади, і 50 млн – на закупівлю товарів та послуг. 

Останні чотири рядки бюджету окупаційного управління присвячені фінансуванню контенту. Витрати тут прописано дуже нечітко. Наприклад, 30 млн рублів планують витратити на послуги з реалізації інформаційної політики органів окупаційної влади. Ці гроші підуть на ведення російських державних пабліків у соціальних мережах (так у бюджеті й написано), кураторство муніципальних центрів управління, інформування громадян про діяльність окупаційної влади в інтернеті за ЗМІ. 

Тут же передбачено 80 млн на фінансування інших організацій, зокрема некомерційних, за двома різними кодами бюджетних призначень. Не виключено, що саме ці гроші і отримуватиме «автономна некомерційна організація Херсонської області «Телерадіокомпанія «Таврія».

Ще 50 млн рублів росіяни витратять на соціальну рекламу. 

Нагадаємо, під час російської окупації Херсона в місті на базі захопленої філії Суспільного запустили прокремлівський пропагандистський телеканал “Таврія”. Окупанти захопили приміщення філії Суспільного 3 березня 2022 року, замінували та вимкнули телевізійний сигнал українського телебачення.

Херсонська обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактами захоплення та мінування силовиками РФ будівлі херсонського філіалу Суспільного мовника – за ст. 341, ч. 1 ст. 438 КК України (захоплення державних або громадських будівель, споруд, а також порушення законів та звичаїв війни).

Сергій Нікітенко, В’ячеслав Гусаков

Джерело